یونایتد فنز

بروزترین مرجع خبری منچستریونایتد در ایران

آنالیز عملکرد لیساندرو مارتینز؛ آیا بالاخره زوج دفاعی مناسب شکل خواهد گرفت؟

تعداد مدافعین میانی بزرگسال منچستریونایتد به عدد 6 رسیده و علاوه بر آن اریک تن‌هاگ در بازی‌های پیش‌فصل از الکس تلس نیز در  قلب خط دفاعی استفاده کرده است. با این حال بنظر می‌رسد نقش لیساندرو مارتینز در ترکیب تیم پررنگ باشد.

اختصاصی یونایتدفنر- باشگاه آژاکس بالاخره مجوز انتقال یکی از بازیکنانش به منچستریونایتد را صادر کرد و لیساندرو مارتینز آرژانتینی با رقم 55+10 میلیون یورو (47+8.5 میلیون پوند) مجددا شاگرد اریک تن‌هاگ شد. اگرچه این بازیکن توانایی ایفای نقش در خط میانی و دفاع چپ را هم دارد اما بنظر می‌رسد پست اصلیش در یونایتد دفاع میانی باشد و به عنوان بازیکنی به او نگاه می‌شود که توانایی‌های متفاوتی نسبت به واران، مگوایر و لیندلوف دارد.

لیساندرو مارتینز کارش از باشگاه‌های نِوِلز و دِفِنسا در آرژانتین آغاز کرد در تابستان 2019 به آژاکس ملحق شد. او در مصاحبه‌ای گفته بود: «چند هفته اول حضورم در آژاکس وحشتناک بود. دوست داشتم به خانه بروم و گریه کنم. جلسات تمرینی کاملا متفاوت از چیزی بود که در آرژانتین به آن عادت داشتم. من بازیکنی هستم که دوست دارم توپ را در اختیار داشته باشم اما با چند لمس توپ در برابر دیگران متوجه شدم که سرعتم بسیار پایین است». مارتینز در آن زمان 21 سال سن داشت و احساس راحتی در تیم جدیدش نداشت اما فقط چند ماه زمان کافی بود تا هواداران او را «قصاب» صدا بزنند.

نقشه حرارتی حضور لیساندرو مارتینز در لیگ قهرمانان (سمت چپ به عنوان هافبک، سمت راست به عنوان مدافع وسط)

مارتینز که در نهایت طی سه فصل 118 بازی برای آژاکس انجام داد، در ابتدا به عنوان جانشینی برای پست دفاع چپ خریداری شد اما با خروج دلخیت جا در دفاع وسط باز بود و کارش را در این پست آغاز کرد. تغییر پست او در میانه‌های فصل هم ادامه داشت و در نقش یک هافبک ایفای نقش می‌کرد. از آن به بعد تنها در پست دفاع وسط بکار گرفته شد. تصویر بالا نقشه حرارتی این بازیکن طی فصل اول (به عنوان هافبک) و فصل آخر حضورش (به عنوان مدافع) را نشان می‌دهد.

در فصل گذشته که مارتینز زوج یورین تیمبر جوان بود، خط دفاعی آژاکس تنها 19 گل دریافت کرد. آمار او نشان می‌دهد که بالاترین رتبه از نظر ارسال پاس صحیح را در بین بازیکنان شاغل در اردیویسه داشته و تنها دو بازیکن بیشتر از او پاس‌های رو به جلو ارسال کرده‌اند.

آمار مارتینز در فصل 2021/22 و رتبه او در بین بازیکنان لیگ هلند

روحیه جنگندگی مارتینز تا حدی ما را به یاد مارکوس روخو می‌اندازد. روخو نیز در ابتدا در پست دفاع چپ به کار گرفته شد اما به تدریج به یک مدافع میانی تبدیل شد. مارتینز مدافعی پا به توپ با خصوصیات تهاجمی است و آمارش نشان می‌دهد که در کار با توپ راحت است و مرتبا پاس‌های کوتاه و تیز برای هم‌تیمی‌هایش ارسال می‌کند. تصویر 2 شکل بازی این مدافع را نشان می‌دهد. امتیاز داده شده در مقایسه با سایر بازیکنان هم پست است. برای مثال امتیاز 95 از 99 بدان معنی است که او در این فاکتور، از 95 درصد از مدافعین میانی دیگر بهتر عمل کرده است.

آمار مارتینز در فصل 2021/22 در مقایسه با مدافعین وسط

توانایی مارتینز در امور دفاعی (رنگ قرمز) خوب است. در معیار بازپس‌گیری توپ و قطع توپ از 99 درصد مدافعین لیگ هلند بهتر است و کیفیت دوئل‌های هوایی او 96 از 99 برآورد شده است. او در امور تهاجمی (رنگ آبی) هم آمار خوبی دارد و برای مثال، xG حاصل از موقعیت شوتی که او ساخته، امتیاز 93 دارد. در مورد توانایی‌های مارتینز در حفظ توپ و پخش توپ (رنگ سبز) زیاد صحبت می‌شود اما نباید فراموش کرد که در این مورد هری مگوایر وضعیت بهتری دارد و او در اکثر آمارها از مارتینز بهتر عمل کرده است. کمک مگوایر به کنترل توپ، بازیسازی و به گردن گرفتن بخشی از وظایف هافبک‌ها چیزی است که در پشت عملکرد ضعیف او در فصل گذشته پنهان شده است. ضمنا مارتینز توپ‌های زیادی را لو می‌دهد و در این زمینه حتی از واران و لیندلوف هم ضعیف‌تر است.

دفاع روی زمین و هوا

لیساندرو مارتینز روی زمین بازیکنی فعال است، در بهم زدن حرکات حریف مهارت دارد و بازیکنی است که به دنبال تکل‌زنی و بلاک کردن است. این بازیکن تمایل دارد قبل از اینکه حریف به سمت او بیاید، خود به سمت حریف هجوم ببرد. در دو تصویر زیر می‌بینید که مارتینز دست حریف را خوانده و قبل از اینکه توپ به مهاجم برسد آن را قطع می‌کند.

 

البته همیشه هم هجوم بردن به سمت توپ راه‌حل درست نیست. گاهی مهاجمین حریف باهوش هستند و از سد مدافع عبور می‌کنند و یا سبک بازی تیم حریف به صورتی است که با چند پاس می‌توانند نظم دفاع را بهم بزنند. این مسئله بارها در فصل گذشته برای منچستریونایتد اتفاق افتاد و نمونه آن را در برابر لیورپول دیدیم که دروازه یونایتد گلباران شد.

در مورد قد 175 سانتی‌متری مارتینز صحبت‌های زیادی می‌شود. اگرچه او به نسبت مدافعین میانی بازیکنی قد بلند نیست اما در دوئل‌های هوایی خوب عمل می‌کند. در فصل گذشته در 112 دوئل هوایی شرکت کرد که نرخ موفقیت 71 درصد داشت(در بین تمام مدافعین میانی منچستریونایتد و آرسنال تنها هری مگوایر نرخی بالاتر داشته است). تصویر زیر یک نمونه از درگیری او با یک بازیکن 188 سانتی متری را نشان می‌دهد. مارتینز در بازی بازیکن حریف اختلال ایجاد می‌کند و سپس در زدن ضربه سر برنده می‌شود.

 

مورد دیگر هم برای زمانی است که او با حریف فاصله زیادی دارد. با سرعت به سمت توپ می‌دود و در نهایت با پرشی بلند و با دقت، توپ را دور می‌کند. این نکته را نباید فراموش کرد که مارتیز روی ضربات ایستگاهی فرصت دویدن و پرش بلند را ندارد. در چنین شرایطی، حریف نسبت به مارتینز تسلط بیشتری روی هوا خواهد داشت.

 

پست بازی در منچستریونایتد

لیسنادرو مارتینز در قلب خط دفاع، معمولاً با پاس‌های خود از هجوم حریف در امان خواهد بود اما زمانی که فضای کافی در اختیار داشته باشد، به دنبال ارسال پاس‌های مورب‌های به جناح راست یا ارسال پاس بلند به پشت مدافعین حریف خواهد بود. این پاس‌ها همیشه منجر به گل نمی‌شوند، اما بهرحال یک پلن برای رسیدن به دروازه حریف است. این پلن فصل گذشته در لیگ قهرمانان اروپا برای آژاکس مفید بود، جایی که مارتینز اغلب آنتونی را در جناح راست هدف قرار می‌داد و او خیلی سمت راست تدارک جمله می‌دید. این پست و این پلن احتمال فراوان در منچستریونایتد هم بکار گرفته خواهد شد.

بنظر می‌رسد که آرسنال این بازیکن را برای تقویت دفاع چپ خود می‌خواست. با این حال او تنها در 7 بازی برای آژاکس در این پست به کار گرفته شده است. او به نسبت مدافعین چپ بازیکن سرعتی نیست و تمایل زیادی برای اورلپ نداشت و بیشتر در حفظ توپ و امور دفاعی مهارت داشت. یونایتد با خرید مالاسیا اکنون سه مدافع چپ در اختیار دارد و بازی مارتینز در این پست منتفی است.

افتخارات لیساندرو مارتینز در رده باشگاهی و ملی

این بازیکن آرژانتینی در 22 بازی هم در پست هافبک دفاعی بازی کرده است و معمولا زوج آلوارز یا فن‌ده‌بیک در دابل پیووت بود. با توجه به ضعف منچستریونایتد در خط میانی، حضور او در این پست هم در نظر گرفته می‌شود. اما به طور کلی مارتینز کیفیتی که در دفاع وسط دارد را نمی‌تواند در خط هافبک داشته باشد و خود این بازیکن در در قلب دفاع احساس راحت‌تری دارد. مشکل خط هافبک یونایتد با حضور مارتینز هم حل نخواهد شد و یافتن بازیکن مناسب در این پست همچنان ادامه دارد.

سخن پایانی

لیساندرو مارتینز سومین خرید اریک تن‌هاگ تا به اینجا بوده است. او بازیکنی چپ‌پا است که خصوصیات متفاوتی نسبت به مدافعین فعلی منچستریونایتد دارد. مارتینز در مجموع یک مدافع توانمند است اما یک بازیکن پرفکت نیست و نباید انتظار داشته باشیم که او هیچ اشتباهی مرتکب نشود. با توجه به اصرار تن‌هاگ برای خریدن این مدافع (در صورتی که مدافع میانی جزو اولویت‌های اصلی تیم نبود) باید صبر کنیم و ببینیم آیا صرف این هزینه بالا، ارزشش را داشته است یا خیر.

 

آنالیز عملکرد سایر بازیکنان را در این لینک مشاهده کنید.

1 1 رای
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x