یونایتد فنز

بروزترین مرجع خبری منچستریونایتد در ایران

آنالیز عملکرد رافائل واران؛ خریدی برای رسیدن به حداکثر بازدهی در قلب خط دفاعی

مشکلات منچستریونایتد در خط دفاعی چیست؟ رافائل واران چه توانایی‌هایی دارد و چگونه می‌تواند با هری مگوایر زوج مناسب را تشکیل دهد؟ این‌ها سوالاتی است که در این مقاله به جواب آن‌ها خواهید رسید.

اختصاصی یونایتدفنز- پس از جذب تام هیتون و جیدون سانچو در تابستان ۲۰۲۱، منچستریونایتد توانست رافائل واران را نیز برای تقویت قلب خط دفاعی به خدمت بگیرد. این انتقال می‌تواند با پاداش‌ها تا ۵۰ میلیون یورو (۴۲.۷ میلیون پوند) هزینه داشته باشد. در این مقاله ابتدا به مشکل و نیاز منچستریونایتد در خط دفاعی اشاره خواهیم کرد و سپس به تحلیل عملکرد رافائل واران خواهیم پرداخت تا مشخص شود چرا اوله گونار سولشر و باشگاه این بازیکن را در صدر اهداف خود قرار دادند.

مشکلات خط دفاعی منچستریونایتد

بر کسی پوشیده نیست که عملکرد منچستریونایتد روی کرنرها و ضربات ایستگاهی به پاشنه آشیل این تیم تبدیل شده است. چه درون محوطه خودی و چه درون محوطه حریف، بازیکنان عملکرد خوبی ندارند. یونایتد در فصل گذشته در لیگ برتر ۴۴ گل دریافت کرد که ۹ گل از روی ضربات کرنر و ۱۱ گل آن با ضربه سر به ثمر رسیده است. این یعنی یونایتد در دو معیار گفته شده رتبه ۱۶ لیگ برتر را دارد که یک ضعف بزرگ به شمار می‌رود.

تصویر۱. وضعیت گل‌های دریافتی منچستریونایتد با ضربه سر در لیگ برتر فصل ۲۰۲۰/۲۱

واضح است که این مشکل فقط بر گردن یک مدافع وسط نیست و بیشتر کاری تیمی محسوب می‌شود. اوضاع نسبت به  فصل ۲۰۱۹/۲۰ بدتر هم شده و حتی اگر یونایتد مانند آن فصل عمل می‌کرد احتمالاً فصل قبلی را با رقابت برای کسب قهرمانی به اتمام می‌رساند. به همین دلیل منچستریونایتد اریک رمزی را به عنوان کمک مربی مخصوص به این کار استخدام کرده است. البته همانقدر که اوضاع در ضربات ایستگاهی بد است، در جریان بازی خط دفاعی مستحکم عمل کرده است. تصویر۲ تفاضل گل‌های دریافتی از xG را روی ضربات ایستگاهی  نشان می‌دهد. مقدار ۵.۱ یعنی یونایتد ۵.۱ گل بیشتر از چیزی که تصور می‌شد دریافت کرده است و این بدترین عملکرد بین تمام تیم‌های لیگ برتری است. اما در جریان بازی، مقدار ۶.۲- ثبت شده که یعنی یونایتد ۶.۲ گل کمتر از مقدار قابل تصور دریافت کرده است و از این نظر یونایتد جایگاه نسبتاً خوبی را دارد.

تصویر۲. اختلاف بین گل‌های دریافتی روی ضربات ایستگاهی از مقدار پیش‌بینی شده (xGA)

 

تصویر۳. اختلاف بین گل‌های دریافتی در جریان بازی از مقدار پیش‌بینی شده (xGA)

بجز این موارد بنظر باید زوج مناسب‌تری برای هری مگوایر انتخاب شود. او مدام برای سرزنی روی سر حریفان یا برای بازی‌سازی باید جلوتر از خط دفاعی بازی کند (آنالیز بازی‌سازی مگوایر). بدین ترتیب در کورس‌ها به مدافعی سرعتی‌تر و مستحکم‌تر از ویکتور لیندلوف برای پوشش او نیاز است. لیندلوف و بایی گاهاً خود را بازیکنی شکننده و آسیب‌پذیر نشان داده‌اند.

تحلیل عملکرد رافائل واران

رافائل واران متولد شهر لیل فرانسه است و در ۹ سالگی، برخلاف علاقه تیم شهرش به تیم لانس پیوست. او به تدریج در تیم‌های پایه رشد کرد و در رده سنی زیر ۱۶ سال در کنار بازیکنانی مانند تورگان هازارد و جفری کوندوگبیا به قهرمانی دست پیدا کرد. رافائل به تیم اصلی نیز راه یافت و در تابستان سال ۲۰۱۱ در انتقالی ۱۰ میلیون یورویی به رئال مادرید تحت هدایت ژوزه مورینیو پیوست. او تقریبا یک دهه بعد از علاقه منچستریونایتد و سر الکس فرگوسن حالا به الدترافورد رسیده است.

واران توانایی خوبی در ارسال پاس‌های بلند دارد و در هر بازی ۶.۳ پاس بلند با دقت ۶۰ درصدی ارسال می‌کند که کاملاً قابل قبول است. به طور کلی از نظر بازی‌سازی و پاس‌دهی احتمالاً جای خالی لیندلوف حس نخواهد شد. یکی از نقاط قوت این بازیکن توانمندی در دوئل‌های هوایی است. او از نظر نرخ موفقیت دوئل‌های هوایی جزو پنج مدافع میانی برتر در لیگ‌های معتبر اروپایی است. زوج واران و مگوایر در سرزنی جزو بهترین‌های دنیا خواهد بود.

تصویر۴. نرخ موفقیت در دوئل‌های هوایی بین مدافعین لالیگا در فصل ۲۰۲۰/۲۱

نقطه قوت دیگر که در هیچ آماری یافت نمی‌شود آگاهی از بازی حریف است. واران می‌تواند بازی حریف را پیش‌بینی کند و خود را در موقعیت مناسب قرار دهد. تصویر ۵ نشان می‌دهد که میسون ماونت می‌تواند با یک پاس تیمو ورنر را صاحب یک موقعیت مناسب کند. واران که دست حریف را خوانده همواره عقب‌تر از تیمو ورنر حرکت می‌کند و آماده است تا در صورت پاس دادن ماونت، با ورنر وارد کورس شود.

تصویر۵. آگاهی رافائل واران از برنامه تیم حریف

 

همانطور که در بخش قبلی اشاره کردیم، مگوایر به دفعات جلوتر از جایگاه خود حضور پیدا می‌کند و در صورت رد شدن بازیکن حریف، نیاز به پوشش دارد. خرید جدید با سرعت و چابکی خود بهترین گزینه برای پوشش و جبران کار مگوایر است. همچنین برای پوشش مدافع راست نیز متعهد است و این را در تیم ملی فرانسه در یورو ۲۰۲۰ دیدیم. انتظار می‌رود فولبک راست تیم (چه بیساکا باشد و چه تریپیر) بیشتر در حملات شرکت کند و بازیکنی برای خنثی کردن ضد حملات حریف، در پشت آنها حضور داشته باشد.

تصویر ۶ مقایسه‌ای بین لیندلوف و واران را به تصویر کشیده است. ظاهراً تفاوت چندانی میان این دو وجود ندارد و حتی باید گفت که فصل ۲۰۲۰/۲۱ واران کمتر از لیندلوف در دوئل‌ها شرکت داشته است. اما بررسی دقیق‌تر نشان می‌دهد که مدافع تیم رئال در فصل گذشته نقش تهاجمی‌تری داشته و ضمناً فقط در موقعیت مناسب با حریفان درگیر می‌شود. انتظار این است که با حضور مگوایر در بازی‌سازی، واران آمار بالاتری در دوئل‌ها ثبت کند.

تصویر۶. مقایسه بین رافائل واران و ویکتور لیندلوف در فصل ۲۰۲۰/۲۱

 

نباید گفت رافائل واران بدون نقص خواهد بود. در برخی بازی‌ها نیز دچار اشتباهات فردی تاثیرگذاری می‌شود که می‌توان بازی در برابر منچسترسیتی و شاختار دونتسک را در فصل گذشته مثال زد. با بررسی میزان مصدومیت‌های او مشخص می‌شود که این بازیکن کمتر از مدافعین وسط یونایتد مستعد مصدومیت است. اگر ابتلا به کرونا را کنار بگذاریم، در سه فصل گذشته به طور میانگین تنها دو هفته از فصل را از دست داده است. مدافع جدید شیاطین سرخ، از نظر دریافت کارت زرد نیز آمار جالبی دارد و طی ۳۶۰ بازی برای رئال مادرید تنها ۲۲ کارت زرد و ۲ کارت قرمز دریافت کرده است.

در نهایت باید نیاز تیم به بازیکنانی باتجربه در مسابقات حساس را یادآوری کنیم. رافائل واران در دوران درخشان رئال مادرید در قرن جاری به این تیم پیوست و طی سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۱ علاوه بر حضور در مراحل بالای تورنومنت‌ها، جام‌های فراوانی را کسب کرده است:

  • ۴ عنوان لیگ قهرمانان اروپا
  • ۳ قهرمانی لالیگا
  • ۱ جام حذفی
  • ۳ سوپرکاپ اروپا
  • ۳ سوپرکاپ اسپانیا
  • ۴ جام باشگاه‌های جهان
  • ۱ قهرمانی در جام جهانی

تصویر۷. کسب جام‌های مختلف توسط رافائل واران 

واران در طول کسب این افتخارات همواره جزو ستون‌های تیمش بوده است. شاید یکی از دلایل جدایی از رئال مادرید (علاوه بر تمایل برای چالش جدید) دست کم گرفتن این بازیکن باشد. او معمولاً در زیر سایه سرخیو راموس قرار داشت که محبوبیت بالایی در بین هواداران تیم مادریدی دارد. اگر چه در یونایتد نیز هری مگوایر است که نقش اصلی رهبری را در خط دفاعی ایفا خواهد کرد اما بهرحال واران انتظار دارد تا بیشتر از تیم قبلی خود مورد احترام و ستایش قرار گیرد و همین حالا هم با انتقال به تیم جدید، توجهات را به خود جلب کرده است.

جمع‌بندی

منچستریونایتد اگرچه از عملکرد ویکتور لیندلوف ناراضی نبود اما ترجیح داد که دست به تقویت تیم در پست مدافع میانی بزند. در دسترس بودن رافائل واران با قیمتی منطقی، باعث شد تا باشگاه در تابستان ۲۰۲۱ این بازیکن را جذب کند. امید این است واران بتواند زوج بهتری را با هری مگوایر تشکیل دهند. قدرت سرزنی، سرعت بالا و آگاهی از موقعیت‌های خطرناک حریف از جمله نقاط قوت او هستند که می‌تواند به منچستریونایتد در راه بازسازی تیم و رقابت بر سر قهرمانی کمک کند. پس از مقایسه جونز-اسمالینگ و بایی-لیندلوف با زوج افسانه‌ای ویدیچ-فردیناند، حال باید دید بالاخره جانشینان به حق این دو بازیکن در کنار هم قرار گرفته‌اند یا خیر.

برچسب مطلب و اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email

درباره نویسنده مطلب

نظردهی: شرکت در نظردهی طرفداران

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 Comments
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دارینوس
دارینوس
1 ماه قبل

ایشالا تو بهترین فرمش در کنار مگوایر قرار بگیره و مشکل قلب خط دفاعی تیم رو برطرف کنه

trackback
16 روز قبل

[…] منچستریونایتد پیوست. پس از آنالیز عملکرد جیدون سانچو و آنالیز عملکرد رافائل واران به سراغ کریستیانو رونالدو […]

مطالب مرتبط

2
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x