یونایتد فنز

بروزترین مرجع خبری منچستریونایتد در ایران

آنالیز عملکرد جیدون سانچو؛ وینگر جدید تیم چه چیزهایی به منچستریونایتد اضافه می‌کند؟

در این مقاله توانایی‌های برتر جیدون سانچو مورد بحث قرار می‌گیرد و آمار عملکردهای او با سایر بازیکنان مقایسه می‌شود تا مشخص شود چرا هدف شماره یک منچستریونایتد در نقل و انتقالات بوده است.

اختصاصی یونایتدفنز- پس از چندین ماه بالاخره معامله بین منچستریونایتد و بورسیا دورتموند بر سر انتقال جیدون سانچو انجام شد و این وینگر انگلیسی با رقم 73 میلیون پوند یا 85 میلیون یورو به شیاطین سرخ خواهد پیوست. سانچو که سومین خرید گران‌قیمت تاریخ منچستریونایتد لقب گرفته، قرار است در پست وینگر راست ایفای نقش کند. بازیکن سابق منچسترسیتی پس از چهار سال، پیراهن قرمز رنگ را به تن خواهد کرد.

تصویر زیر که میانه‌های فصل پیش منتشر شد به وضوح نشان می‌دهد که آمار خلق موقعیت منچستریونایتد از سمت راست فاجعه‌بار است (رنگ قرمز). در شش سال گذشته یونایتد همواره جزو سه تیم انتهایی در این زمینه بوده است و دلیل آن هم نداشتن یک وینگر راست تخصصی در تمام این سال‌ها است.

تصویر1. درصد خلق موقعیت‌های منچستریونایتد از سمت چپ(آبی)، مرکز (سفید) و سمت راست (قرمز)

جیدون سانچو در اولین فصل حضورش در دورتموند یعنی فصل 2017/18 بیشتر در تیم رزرو بکار گرفته شد اما در سه فصل بعدی جزو مهره‌های تیم اصلی بود. او در ابتدا فقط به عنوان وینگر راست ایفای نقش می‌کرد اما به مرور در سمت چپ نیز بکار گرفته شد. تعداد دقایق بازی سانچو در سه فصل اخیر چمپیونزلیگ، به تفیک موقعیت در تصویر 2 نشان داده شده است. تصویر 3 تنها فصل 2020/21 در لیگ را نشان می‌دهد که سانچو در سمت چپ، کمی بیشتر از سمت راست بکار گرفته شد.

تصویر2. دقایق حضور سانچو در مناطق مختلف زمین طی سه فصل گذشته در UCL

تصویر3. نقشه حرارتی حضور سانچو در فصل 2020/21 در بوندس‌لیگا

منچستریونایتد تلاش کرد تا سانچو را در تابستان 2020 جذب کند اما خواسته 120 میلیون یورویی دورتموند مانع از این انتقال شد. با شروع فصل خبری از فرم خوب جیدون سانچو نبود و بنظر می‌رسید که این انتقال نافرجام بر روی عملکردش تأثیر منفی گذاشته است. او 1298 دقیقه را بدون گلزنی در بوندس‌لیگا سپری کرد؛ با این حال در نیم‌فصل دوم عملکرد بسیار بهتری ارائه داد و در نهایت در تمام تورنومنت‌ها طی 38 بازی، 16 گل و 20 پاس گل به ثبت رساند. در سه فصل گذشته، سانچو مشارکت بالایی در گل‌ها داشته است و در بین تمام بازیکنان لیگ‌های معتبر در مشترکاً در رتبه هشتم قرار دارد (تصویر زیر).

تصویر4. مجموع گل و پاس گل بازیکنان برتر لیگ‌های معتبر

اگر در آمار بالا تنها پاس گل را در نظر بگیریم او در رتبه سوم قرار می‌گیرد. نکته اینکه جیدون سانچو تنها 21 سال سن دارد و در کنار بازیکنانی قرار گرفته که در اوج پختگی هستند. آمارهای بعدی جزئیات هر سه فصل را نشان می‌دهد. در فصل اخیر، او از نظر خلق موقعیت و پاس در یک سوم دفاعی حریف، بهترین عملکرد خود را داشته است.

تصویر5. مقایسه آمار و ارقام جیدون سانچو طی سه فصل گذشته در لیگ

progressive pass به پاس رو به جلویی اطلاق می‌شود که شامل یکی از این موارد باشد: طی کردن 30 متر در زمین خودی، طی کردن 15 متر از زمین خودی به زمین حریف و یا طی کردن 10 متر در زمین حریف. progressive ball carriyng همین مفهوم را برای حمل توپ دارد. تصویر 6 یک حمل توپ progressive را نشان می‌دهد که سانچو با طی کردن یک مسافت طولانی، همچنان توپ را در اختیار دارد.

تصویر6. حمل توپ progressive توسط جیدون سانچو با شروع از زمین خودی

نمودار زیر دو پارامتر گفته شده را در بین وینگرهای بوندس‌لیگا نشان می‌دهد. سانچو در هر بازی به طور میانگین 6.4 پاس  progressive و همچنین 10.4 حمل توپ progressive دارد که بالاترین مقدار در بین این بازیکنان محسوب می‌شود.

تصویر7. میزان progressive pass و progressive ball carrying در بین وینگرهای بوندس‌لیگا

هزینه بالای منچستریونایتد برای جذب جیدون سانچو ممکن است این سوال را بوجود آورد که چرا کادر فنی به میسون گرینوود اعتماد نکرد؟ او حتی دو سال هم جوان‌تر است و علی‌رغم افت در ابتدای فصل، در 14 بازی پایانی فصل، 8 گل به ثمر رساند. گرینوود آینده درخشانی در الدترافورد خواهد داشت اما واقعیت این است که توانایی این دو بازیکن در سرعت، شتاب، تمام‌کنندگی و خلق موقعیت متفاوت است. میسون یک مهاجم است و تمامی خصوصیات یک وینگر را ندارد. در تصویر زیر مقایسه‌ای بین گرینوود و جیدون سانچو بدین صورت انجام شده است: دقایق بازی، پاس گل، پاس گل مورد انتظار (xA)، خلق موقعیت، خلق موقعیت بزرگ.

تصویر8. مقایسه میسون گرینوود و جیدون سانچو در فصل 2020/21

معمولاً وینگرهای سرعتی و تکنیکی گلزن نیستند که سانچو اینگونه نیست و می‌توان بر روی تمام‌کنندگی او نیز حساب کرد (البته نه همانند یک مهاجم). قدرت دریبل‌زنی، خونسردی و هوشمندی از دیگر نکات مثبت این بازیکن است. در تصویر 9 مقایسه‌ای بین جیدون سانچو و سایر مهره‌های هجومی منچستریونایتد انجام گرفته است.

تصویر9. مقایسه آماری جیدون سانچو با سایر مهره‌های هجومی منچستریونایتد در فصل 2020/21

سانچو بازیکنی است که از تکنیک خود به خوبی استفاده می‌کند اما خودخواه نیست و همیشه پاس دادن را اولویت قرار می‌دهد. یکی مشکلات فعلی منچستریونایتد این است که توپ تا پشت محوطه جریمه حریف پیش می‌رود اما در داخل محوطه به یک موقعیت تبدیل نمی‌شود. تصویر زیر نشان می‌دهد که سانچو چگونه بازیکنان حریف را به سمت خود جلب می‌کند و با بهم ریختن نظم دفاعی مدافعان، فرصت را برای هم‌تیمی‌های خود فراهم می‌کند. این همان چیزی است که یونایتد خصوصاً در برابر تیم‌هایی با سبک دفاعی به آن نیاز دارد.

تصویر10. نمونه‌ای از حرکات جیدون سانچو در محوطه جریمه

جایی که جیدون سانچو واقعاً ارزش خود را به منچستریونایتد ثابت می کند در یک سوم نهایی زمین است. او مستقیم به سمت دروازه حرکت می‌کند و تکنیک عبور از بازیکنان را دارد. تصویر قبلی می‌تواند نمونه‌ای از این ویژگی نیز باشد. به لحاظ آماری، سانچو بیشتر از تمام بازیکنان بودنس‌لیگا در داخل محوطه پاس ارسال کرده است و از نظر حمل توپ به داخل محوطه نیز، پس از کینزلی کومان، جایگاه دوم را در اختیار دارد (تصویر زیر).

تصویر11. آمار پاس‌دهی و ورود به محوطه جریمه در بین بازیکنان بوندس‌لیگا

سانچو در امور دفاعی هم شرکت می‌کند و پیش‌بینی می‌شود که هماهنگی سانچو با آرون ون بیساکا (چه در فاز دفاعی و چه هجومی) نیاز به زمان داشته باشد. از طرف دیگر همکاری مثال‌زدنی سانچو با ارلینگ هالند در دورتموند می‌تواند با وجود ادینسون کاوانی تکرار شود؛ چرا که کاوانی نیز همانند هالند علاقه به نفوذ و حرکت مورب از پشت مدافعان دارد. انتظار این است که با ورود سانچو، گرینوود کمتر از گذشته نقش وینگر داشته باشد اما چند پسته بودن و تطبیق‌پذیری این دو بازیکن اجازه می‌دهد که بتوانند در کنار هم بازی کنند. گرینوود زمانی که از پشت دفاع حریف شروع به فرار می‌کند، می‌تواند بسیار خطرناک باشد و چه کسی بهتر از سانچو می‌تواند چنین موقعیت‌هایی را تشخیص دهد و پاس عمقی ارسال کند؟ پس این دو بازیکن لزوماً رقیب همدیگر نیستند و حتی می‌توانند به یکدیگر کمک کنند.

سخن پایانی

پس از خروج آنخل دی‌ماریا منچستریونایتد هرگز وینگر راست تخصصی نداشت و جذب آماد دیالو نیز برای پر کردن این خلاء بزرگ کافی نبود. هزینه بالا برای جذب جیدون سانچو خود نشان دهنده نیاز تیم در این پست است. اگرچه سانچو یک بازیکن چپ پا نیست اما توانایی‌های او در هر دو سمت خط هجومی توجه کادر فنی را جلب کرد و اوله گونار سولشر حاضر شد بخش قابل توجهی از بودجه نقل و انتقالاتی خود را برای خرید این بازیکن صرف کند.

سانچو وینگری تند و تیز و باهوش است که انتظار داریم در بازی‌سازی و خلق موقعیت از سمت راست تیم، تحول ایجاد کند. احتمالاً ادینسون کاوانی بیشترین سود را از حضور این بازیکن خواهد برد. با ورود سانچو وظایف برخی از بازیکنان از جمله آرون‌ ون‌بیساکا و میسون گرینوود نیاز به تغییر دارد و البته برای رسیدن به سطح مطلوب، پس این تغییرات، نیاز به زمان خواهد بود.

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
7 Comments
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دارینوس
دارینوس
10 ماه قبل

مهمترین نکته اینه که تحت تأثیر منفی فشار بازی تو منچستر قرار نگیره و همون سانچوی دورتموند باشه یا حتی از اون هم بهتر. خدا کنه حالا یک یا چند مهره دفاعی(دفاع وسط و هافبک دفاعی تخصصی) برن بگیرن تا تیم تاحدودی زیادی تکمیل بشه

محمدامین میرسجادی
محمدامین میرسجادی
10 ماه قبل

نمیتونم برای نگاه کردن سانچو و فرناندز توی تیم صبر کنم

ᗰOᕼᔕEᑎ ᖇEᗪ ᗪEᐯIᒪ
10 ماه قبل

ممنون.مطلب کار شده ای بود.

وین رونی
وین رونی
10 ماه قبل

به نظرم باید لئو مسی رو بقاپیم سیتی که اصلا از رده کنار رفت و دیگه مسی رو نمی‌خواد بجاش گواردیولا روی گریلیش و کین تمرکز کرده . . . . پاریس هم که انگار زیاد تمایلی به گرفتنش نداره چون خیلی کند.دارن پیش میرن اگه ناصرالخلیفی بخواد در عرض سه روز مسی رو داخل هوا میزنه اما مثل اینکه به نظرم مسی تو الویت براشون نیست . ما باید سریع تر از دو تا بلخرج درین باشگاه های جهان ،،!!!! مسی رو بقاپیم!!!

وین رونی
وین رونی
10 ماه قبل

دخیا هم بفروشیم 40. لینگارد 20 ، ماتیچ 10 ، پریرا 10 ، دالوت 10 ، جونز 5 ، ( مارسیال + پوگبا = گریلیش ) گریلیش هم از سیتی بقاپیم . کیمیچ رو از بایرن قرض بگیریم برای جایگزینی پوگبا اگه نشد بریم ایبورا هافبک میانی ویارئال یا مثلا پاردس رو ( اگه کیمیچ نشد . ، یا ایبورا یا پاردس )

وین رونی
وین رونی
10 ماه قبل

این فصل رو هافبک قرض بگیریم تا فصل بعد قرارداد کیمیچ و گورتزگا تموم بشه ، یکیشونو آزاد بگیریم

trackback
8 ماه قبل

[…] ۶.۸ میلیون پوند پاداش به منچستریونایتد پیوست. پس از آنالیز عملکرد جیدون سانچو و آنالیز عملکرد رافائل واران به سراغ کریستیانو […]

7
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x