آنالیز: دنیل جیمز در جمع شیاطین سرخ
آنالیز: دنیل جیمز در جمع شیاطین سرخ

آنالیز: دنیل جیمز در جمع شیاطین سرخ

یونایتد فنز – جیمز فصل فوق العاده ای را در سوانسی تحت هدایت گراهام پاتر سپری کرد و جار و جنجال بسیار زیادی به پا نموده است. این مقاله نگاهی به آنالیز تاکتیکی این بازیکن و دلایل محبوبیت وی در بین تیم های بزرگ خصوصا اوله گونار سولسشر می اندازد.

 

پیش زمینه

 

دنیل پیش از آن که در سال ۲۰۱۴ به سوانسی ملحق شود در باشگاه هال سیتی مورد توجه قرار گرفت. وی به تیم زیر ۱۸ ساله ها و زیر ۲۳ ساله های سوانسی راه یافت و اولین بازی خود برای تیم اصلی باشگاه را در فوریه ۲۰۱۸ انجام داد. سرانجام در ماه آگوست، ابتدای همین فصل برای نخستین بار در بازی های لیگ وارد میدان شد و در پی آن تبدیل به یکی از عناصر شاخص رقابت ها گردید. همانطور که برای تیم ملی ولز نیز پا به توپ شد و در مقابل اسلواکی اسم خود را در فهرست گلزنان ثبت نمود.

 

در ماه ژانویه مراحل نهایی انتقال به لیدز یونایتد را میگذراند که در نهایت قرارداد به نتیجه نرسید و مسیر خود را به همراه قوها ادامه داد. این بار ۴ ماه پس از گذشت آن رویداد، آماده است تا به منچستر یونایتد بزرگ بپیوندد. مساله این است که ۵ گل و ۱۰ پاس گل او در فصل گذشته، برای یک بازیکن چمپیونشیپی فاکتور قابل توجهیست، اما نمی تواند دلیل اصلی تمایل سولسشر به حضور وی در اولدترافورد باشد. در ادامه پی خواهیم برد که دنیل جیمز چه قابلیت هایی داشته و چه چیزی باعث جهش او به بالاترین سطوح فوتبال اروپا گردیده است.

 

آنالیز تاکتیکی

 

قطعا دلیلی عمده علاقه یونایتد به جیمز، قابلیت های فوق العاده او در یک سوم هجومی میدان می باشد. سرعت بی مانند او و تبحر در دریبل زدن مستقیم به همان اندازه که قدرت پرسینگ او مورد توجه قرار دارد، تاثیر گذار می باشد.

 

قابلیت در یک سوم هجومی

 

پیش از هر چیز باید به این نکته اشاره کرد که جیمز پتانسیل بالایی در تصمیم گیری دارد. البته که او هنوز تجربه آنچنانی نداشته اما ویژگی های منحصر بفرد، وی را از دیگران متمایز می سازد. تصویر زیر نشان می دهد که دنیل چگونه موقعیت گلزنی را برای دیگر بازیکن سوانسی فراهم می آورد. ابتدا با دریبل زنی خود را در فضای خالی قرار داده و سپس پاس فرار را مهیا می کند.

 

 

خصوصیت دیگر جیمز این است که در حوالی محوطه حریف خیلی آرام و خونسرد عمل می کند، جایی که عموما هرج و مرج جریان داشته و اکثر بازیکنان نظام خود را از دست می دهند. مانند تصویر زیر که شرایطی را نشان می دهد که وی این امکان را دارد تا با انتقالی نزدیک و آسان توپ را به گرت بیل برساند. اما او دیگر هم تیمی خود در فاصله ای دورتر را انتخاب می کند، جایی که فضای خالی وسیع تری در مقابل وجود داشته و موقعیتی مناسب تر فراهم می شود.

 

 

قدرت حمل توپ خصوصا در جدال های یک به یک از دیگر قابلیت های شاخص جیمز می باشد. این موضوع باعث می شود که مدافعین همواره توجه ویژه ای نسبت به او داشته باشند و بسیار اهمیت دارد که بتواند در این شرایط موقعیت دیگر بازیکنانی که از چشم حریف دور مانده اند را بسنجد. تصویر زیر حکایت از چنین شرایطی را دارد. توجه سه مدافع معطوف به جیمز شده در حالی که او با یک پاس دیدنی توپ را در پشت فضای خط دفاعی به هم تیمی خود می رساند.

 

 

آخرین مورد در این منطقه از میدان، توانایی جیمز در شوت زنیست. هنگامی مدافع رو به رو در فاصله مناسبی قرار داشته باشد، به یک باره از سمت چپ خود را به نواحی داخلی رسانده و بدون تغییر در گام، توپ را به سمت دروازه شلیک می کند.

 

این ویژگی نیز او را تبدیل به مهاجمی زهر دار نموده که تصویر زیر نشان دهنده همین مورد می باشد که در نتیجه آن یکی از گل های او در این فصل به ثبت رسید.

 

 

دریبل زنی مسقیم و سرعت بالا

 

مهمترین خصلت دنیل جیمز سرعت بسیار بالای او می باشد. حقیقتا این مساله در مورد او حیرت انگیز است، اما اگر نتوان این ویژگی را با دیگر قابلیت ها ترکیب نمود ارزشی نخواهد داشت.

 

خوشبختانه جیمز در دریبل زنی هم مهارت دارد. او اغلب بازی را در جناح چپ برای سوانسی آغاز کرده است و به نظر می رسد بهترین مکان برای حضور اوست. مانند تصویر زیر که نشان می دهد زمانی که او در سمت چپ زمین قرار داشته و مدافعین را در مقابل خود دارد، می تواند از هر دو سمت عبور کرده و خود را به مرکز خط حمله برساند و یا حتی با استفاده از سرعت در امتداد خط طولی حریف را پشت سر بگذارد.

 

 

سرعت و مهارت وی در دریبل زنی اهمیت بسیار زیادی دارد. زمانی که در حوالی محوطه یک به یک مقابل مدافع قرار بگیرد، تیم حریف دچار دردسر خواهد شد. همانطور که در تصویر مشخص می شود، جیمز اغلب توپ را پشت سر مدافع می اندازد و خود را به داخل محوطه می رساند. مدافع رو به رو تنها دو راه دارد، یا باید او را با خطا متوقف کند و یا اجازه عبور بدهد. مدافعین کناری اندکی در جهان وجود دارند که بتوانند از نظر سرعت با وی برابری کنند.

 

در مقابل تیم هایی که شیوه های هجومی را در دستور کار دارند و بیشتر در نزدیکی محوطه حریف قرار می گیرند، حضور این بازیکن تعیین کننده خواهد بود چرا که می تواند با استفاده از سرعت خود مدافعین را مجبور به خطا و گرفتن پنالتی کند، قطعا این اتفاق در هر فصل حداقل چهار یا پنج مرتبه رخ خواهد داد.

 

 

دنیل همچنین این قابلیت را دارد که در سمت راست زمین نیز قرار گیرد و همان تاثیر را در بازی ایجاد نماید. از طرفین مدافع عبور می کند و اگر یک دفاع کناری نیز بتواند او را حمایت نماید، مانند تصویر زیر می تواند از سرعت و مهارت خود جهت رسیدن به محوطه استفاده کند، سپس یا اقدام به شوت زنی خواهد کرد و یا با ارسالی کوتاه موقعیت را برای دیگر مهاجمین فراهم می آورد.

 

 

در عین خام بودن، بازیکنان اندکی از نظر سرعت و مهارت با وی در یک سطح قرار می گیرند، اما اگر مربی مناسب و زمان کافی جهت تجربه اندوزی در اختیار او گذاشته شود می تواند به یک وینگر تراز اول تبدیل گردد.

 

پرس از جلو

 

 سولسشر همواره اظهار داشته است که تمایل دارد تیمش از نواحی جلوتر به پرس حریف بپردازند و این موضوع نیازمند بازیکنانیست که از پس از این کار برآیند. این دقیقا بزرگترین عاملیست که علاقه یونایتد را به جذب دنیل جیمز دو چندان می سازد. سرعت، توان جسمانی و غریزه تهاجمی، وی را تبدیل به یک پرس کننده قهار نموده و بازیخوانی در چنین شرایطی تاثیر فوق العاده ای بر عملکرد او می گذارد.

 

در تصویر زیر نیز مشاهده می کنید که در دیدار تیم ولز با اسلواکی، یکی از هم تیمی های او در نزدیکی محوطه حریف توپ را از دست داده و دنیل به سرعت وارد عمل می شود و با پرس فوری مدافع مجدد مالکیت را از آن خود می کند که منتهی به ثبت اولین گل ملی او می شود.

 

 

نکته قابل توجه این است که جیمز جهت به دست آوردن جایگاه خود در ترکیب، در این ناحیه از میدان با رقبایی از جمله الکسیس سانچز و آنتونی مارسیال رو به رو خواهد بود. اما به نظر می رسد با توجه به توانایی و تمایل او به بازی رو به جلو و پرس از بالا، این قابلیت برتری نسبی در مقایسه با آن ها ایجاد خواهد کرد.

 

نتیجه

 

از آن جا که درخشش او در باشگاه سوانسی و تیم ملی ولز کاملا بر همه ثابت شده است می توان به خوبی علاقه یونایتد به حضور وی را درک نمود. اما مساله این است که بین بازی در آن باشگاه در چهارچوب چمپیونشیپ و اولدترافورد با آن فشار روانی بالا تفاوت بسیار زیادی وجود دارد.

 

از نظر تکنیک و مهارت او مناسب حضور در بالاترین سطح فوتبال می باشد، اما آیا از نظر فکری و روانی نیز آماده انجام وظیفه در یکی از بزرگترین باشگاه های جهان هست؟

 

 

 

منبع: TOTAL FOOTBALL

درباره ی brootan

مطلب پیشنهادی

بررسی عملکرد منچستریونایتد در فصل ۲۰۲۰/۲۱؛ معرفی بهترین‌ها و بدترین‌ها

منچستریونایتد فصلی بسیار پرماجرا را به پایان رساند. اتفاقات کوچک و بزرگ و بعضاً عجیبی …

۴ دیدگاه

  1. حرفات درست ولی فک نمیکنم جیمز رو فقط واسه چپ بخان..و برعکس من فک میکنم اولین بازیاشو تو راست انجام میده و اگه خوب باشه میمونه همونجا حالا اگه مشکلی پیش اومد مثل مصدومیت برا مارسیال چپ هم میتونه حل کنه..در کل اوله بازیکنای چند پسته رو ترجیح میده..ولی اینکه جیمز واسه چپ خریده شده مخالفم..جیمز رو تو راست میبینیم،چون نتونستن سانچو رو بگیرن جیمز رو گرفتن..و سال بعد اگه سانچو رو بگیرن وضعیت جیمز هم مشخص میشه یا پسرفت یا پیشرفت..پیشرفت باشه که جایی براش پیدا میکنن تو ترکیب پسرفت باشه یا میفروشن یا قرضی میدن..درکل سانچو رو ول نمیکنن کلا..سال بعد یا زمستون دوباره میرن سراغش..درضمن دوستان اکًرا میگن مًل بیل هست بازیش،یا گیگز..ولی این جیمز سبک و مدل بازیش مثل روبن هست..امیدوارم مثل روبن هم پیشرفت کنه

  2. بنظر من باید برای سمت راست یه وینگر تخصصی راست بگیریم.گزینه هایی که هستن و تا حالا مطرح شدن سانچو از دورتموند که قیمت بالایی داره و جداییش حداقل واسه امسال یجورایی غیر ممکنه چون هم خودش و هم باشگاهش تمایل دارن امسال تو دورتموند بمونه.گزینه بعدی نیکولاس په په هست که گفته میشه لیورپول پیشنهادی ۸۰ میلیون یورویی بهش داده و ما هم دنبالشیم ولی نمیدونم چقدر برای خریدنش جدی هستیم گزینه سوم ژائو فلیکس هست که ۱۲۰ تا قیمت داره و ۴ تا باشگاه بزرگ پیشنهاد ۱۲۰ تایی دادن بهش پس تکلیف اینم معلوم نیس.یا یکی از این سه تارو میگیریم یا پست جیمز رو تغییر میدیم و میذاریمش سمت راست البته فکر نکنم جیمز خیلی زود به ترکیب ثابت برسه و بیشتر واسه نیمکت خریدنش و احتمالا همون وینگ چپ جانشین.

  3. به نظرمن که نسبت به مارسیال ارجحیت داره… مارسیال باید نیمکت نشین همچین بازیکنای پر تلاشی باشه اینجوری مگه به خودش بیاد البته بعیده…سمت راستم فقط بازیکنی مثل سانچو رو میخواد و بس!

  4. اگه فکر کردین وینگر راست میگیرن شدیدا اشتباه کردین یدونه دفاع وسط میگیریم احتمالا روبن نوس یا بواتنگ یدونه دفاع راست که مونیه یدونه هافبک یا مدیسون یا فرناندز و خلاص.نه پپه رو میگیریم نه حتی مهاجم و بقیه اسامی که خیلی هاشون واقعا لازم داریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 4 =