یونایتد فنز

بروزترین مرجع خبری منچستریونایتد در ایران

آنالیز جامعی از پائو تورس؛ آیا او دوای درد خط دفاع منچستر یونایتد است؟

با ورود تن هاخ به باشگاه گمانه زنی ها پیرامون گزینه های خط دفاع منچستر یونایتد بسیار زیاد است. در این آنالیز پائو تورس، یکی از این گزینه ها را مورد تحلیل و بررسی دقیق هم به صورت آمار و هم به صورت آنالیز قرار می دهیم.

یونایتد فنز – تحت نظر اریک تن هاخ منچستر یونایتد در پی یک بازسازی قرار خواهد گرفت. منچستر یونایتد در آستانه کسب بدترین نتیجه تاریخ خود در لیگ برتر می باشد، بعد از تحقیر 4 گله مقابل برایتون در هفته گذشته ، مجموع امتیازات این فصل منچستر یونایتد پایین ترین میزان در تاریخ این باشگاه است. شغلی که اریک تن هاخ به عهده گرفته است با تمام مسائل و مشکلات داخل زمین و همچنین مشکلات خارج از زمین که نیازمند اصلاح است، مواجهه با یک سراشیبی است.

یکی از نقاطی که تن هاخ در تلاش برای تقویت آن خواهد بود مسئله دفاع تیم است، چه از لحاظ دفاع تیمی و چه از لحاظ دفاع فردی. طی این فصل دروازه منچستر یونایتد 56 بار باز شده است که این تیم را از این نظر در جایگاه 13 جدول قرار می دهد. گزارشات اخیر حاکی از این است که پائو تورس از ویارئال در حال ورود به تیم برای تقویت استحکام خط دفاع می باشد، اما آیا او شخص مناسبی برای این موضوع است؟ این گزارش و آنالیز این بازیکن را ارزیابی میکند و با کنکاش نقاط قوت و ضعف این بازیکن بررسی میکند که آیا منچستر یونایتد به دنبال گزینه درستی رفته است یا خیر.

آنالیز آماری

اولین مبحث برای آغاز این آنالیز مشاهده پائو تورس در معیار های آماری هم در زمان مالکیت توپ و هم هنگام دفاع کردن است.در فوتبال مدرن امروز و جایی که مدافعان وظیفه شروع حمله و بالا آوردن توپ در زمین را به عهده دارند، مشارکت مدافعان در حفظ مالکیت توپ امری حیاتی است.  حالا علاوه بر بررسی داده ها حین مالکیت توپ ، به داده های دفاعی نیز خواهیم پرداخت که البته باید این دومعیار همزمان بررسی شود که در ادامه به آن هم خواهیم رسید. نمودارهای زیر پائو تورس را در مقایسه با سایر مدافعین 5 لیگ معتبر اروپایی که بیش از 2000 دقیقه برای تیم خود به میدان رفته اند نشان می دهد.

در نمودار اول نگاهی به دو عامل پاس های رو به جلو و حرکت های رو به جلو در طول 90 دقیقه می اندازیم. در فوتبال مدرن امروز و با آغاز تمامی حمله ها از خط دفاع به پیش راندن توپ برای مدافعان یک عامل اساسی است. توانایی در چلو بردن توپ و نزدیک کردن آن به دروازه حریف امری ضروری است. با مشاهده نمودار زیر متوجه می شوید پائو تورس یکی از بهترین ها در این امر می باشد و بی مورد نیست که منچستر یونایتد به دنبال جذب این مدافع اسپانیایی می باشد.

تورس موفق به ثبت 10.2 پاس رو به جلو در هر 90 دقیقه و همچنین 2.5 فرار رو به جلو در هر 90 دقیقه شده است گه در هر دو مورد یکی از بهترین ها در میان این جامعه آماری می باشد. بزرگترین نقطه قوت تورس توانایی او در پاس دادن و بازی با توپ وی می باشد که اگر به آمار پاس های او به یک سوم دفاعی حریف و همچنین درصد موفقیت این پاس ها از جانب او نگاهی بیندازیم این مسئله روشن تر نیز خواهد شد.

تورس موفق به ثبت آمار 7.67 پاس به یک سوم نهایی حریف به ازای هر 90 دقیقه و همچنین ثبت دقت پاس 72.68درصد شده است که در این دو مورد نیز در بین بهترین های این 5 لیگ می باشد. آخرین فاکتوری که راجع به پاس ها بررسی میکنیم پاس های هوشمدانه طی 90 دقیقه و همچنین پاس های عمقی می باشد که نشان دهنده توانایی مدافع در شکافتن خط دفاعی حریف می باشد.

تورس در این مورد نیز با ثبت 0.34 پاس هوشمندانه طی 90 دقیقه و 0.86 پاس عمقی در طول 90 دقیقه به خوبی بالاتر از میانگین قراردارد که نشان می دهد تورس نه تنها در بالا آوردن توپ در زمین حریف حرفه ای می باشد که توانایی خوبی در نفوذ به خط دفاع حریف نیز دارد.

حال به بررسی تعدادی از آمار های دفاعی می پردازیم که البته باید پیش از شروع ذکر کنیم که این داده ها نشانه های یک مدافع خوب یا بد نیستند بلکه بیشتر نحوه بازی کردن یک مدافع و سبک او را نمایان می کنند. بسیاری از ویژگی های یک مدافع از نظر آماری قابل اندازه گیری نیست ، به عنوان مثال پیش بینی و بازی خوانی حریف. به همین علت آمار نشان دهنده همه موارد نیست.

اولین داده های دفاعی که به سراغ آن می رویم میزان حضور در دوئل ها در مدت 90 دقیقه و همچنین میزان برتری دوئل ها می باشد. ابتدا به درصد برتری در دوئل ها می پردازیم زیرا این مورد به ما آگاهی بهتری از کیفیت یک مدافع می دهد تا ما تصمیم به جذب وی بگیریم. تورس در هر 90 دقیقه در تعداد کمی از دوئل ها شرکت میکند ،3.96 دوئل در هر 90 دقیقه این در حالیست که درصد پیروزی وی در دوئل ها از میانگین بالاتر است و درصد 69.84 را نشان می دهد.

این موضوع نمایانگر این است که تورس خیلی در دوئل ها فعال نیست که می تواند به علت بازیخوانی خوب او نیز باشد اما به هر حال او زمانی که وارد یک درگیری می شود از خود قدرت نشان می دهد. مورد آماری بعدی که به آن می پردازیم میزان شرکت در نبرد های هوایی و همچنین درصد پیروزی وی در این نبردهاست. همانند مورد قبلی تورس اینجا هم در فاکتور شرکت در دوئل های هوایی آماری پایین تر از میانگین دارد و مجددا مانند مورد قبلی در پیروزی در دوئل های هوایی آماری بالاتر از میانگین را به ثبت رسانده است 58 درصد.

مورد بعدی که به بررسی آن می پردازیم قطع توپ و تکل های این بازیکن می باشد که در این مورد میزان مالکیت توپ تیم نیز تاثیر داده شده است تا از سوگیری هایی که گاها رخ میدهد جلوگیری شود.( تیم هایی با مالکیت پایین تر طبیعتا تکل های بیشتری میزنند و برعکس) . همانند سایر معیار های دفاعی که بررسی کردیم این موضوع خوب یا بد بودن مدافع را نشان نمیدهد بلکه صرفا سبک بازی و نقاط قوت یک مدافع را به ما نمایش میدهد.

تورس در این موارد هم به مقدار زیادی پایین تر از میانگین قرار گرفته است که باز هم به غیر فعال بازی کردن وی برمیگردد.

بازیخوانی و توانایی های دفاعی

تورس مدافعی است که از هوش سرعت و پیش بینی خود استفاده می کند تا در بهترین زمان ممکن در بهترین جای ممکن قرارداشته باشد. این موضوع گاها باعث می شود که به مشارکت وی در امور دفاعی بیش از حد پرداخته شود و به نظر می آید که او به اندازه کافی تلاش نمیکند یا فقط به کار های تهاجمی می پردازد، در حالی که او با قرار گرفتن در بهترین نقطه دارد به خوبی دفاع می کند . در ادامه چند مثال از این موضوع را بررسی خواهیم کرد.

مثال زیر مربوط به بازی با بایرن مونیخ در لیگ قهرمانان می باشد و همانطور که مشاهده میکنید بایرن مونیخ در حال بازی بین خطوط می باشد. و این پاس سانه را در فضای کوچک خالی بین مدافعان میانی و هافبک دفاعی قرار می دهد.

بعد از رسیدن پاس بازیکن بایرن مونیخ توپ را به سانه می رساند. اگرچه که تورس این موقعیت را مدنظر دارد و کاملا صبورانه اجازه می دهد توپ به سانه  برسد و سپس در آن منطقه خطرناک توپ را قطع میکند.

مثال بعدی هم خونسردی، آرامش و هوش پائو تورس به عنوان یک مدافع را مقابل حریف لالیگایی خود سویا نشان می دهد. همانطور که مشاهده میکنید توپ به جناح چپ خط دفاعی ویارئال رسیده و دفاع چپ نیز جامانده است و حضور ندارد. حالا تورس دو انتخاب دارد، یا اینکه به سمت بازیکن حرکت کند و یا اینکه موقعیت خود در محوطه را حفظ کند. اگر او با سرعت به بازیکن حریف نزدیک شود ، همانگونه که در تصویر هایلایت شده است یک فضای خالی بزرگ پشت سر او ایجاد خواهد شد. پس تورس تصمیم درست را گرفته و موقعیت خود در محوطه را حفظ میکند.

بازیکن سویا ضربه محکمی به توپ میزندو توپ را به نزدیکی خط کرنر می رساند که این موضوع کار را برای تورس بسیار راحت میکند و او با تنگ کردن زاویه به راحتی سانتر بازیکن سویا را بلاک میکند و البته به مدافع چپ تیم نیز این اجازه را می دهد تا فضای خالی ایجاد شده پشت سر تورس را بپوشاند.

این موضوع نه تنها هوش تورس در خالی نگذاشتن فضای داخل محوطه جریمه را نشان می دهد بلکه سرعت او در پایان دادن به حمله حریف را نیز نمایان میکند.

مشکلات فیزیکی

اما نقطه ضعفی که در تورس مشاهده می شود فیزیک بدنی او می باشد. او مانند یک مدافع میانی سنتی تسلط و غلبه فیزیکی را از خود نشان نمیدهد. این موضوع به مهاجم حریف کمک میکند تا او را از بازی کنار بزند خصوصا زمانی که توپ در اختیار مهاجم باشد. تورس غالبا به مهاجم اجازه می دهد تا توپ را در اختیار بگیرد که این موضوع متعاقبا منجر به این می شود که مهاجم نقطه ای کانونی برای بازی کردن داشته باشد و این در ادامه کار باعث بروز مشکلاتی خواهد شد.

این مثال راجع به مقابله او با دوشان ولاهوویچ بازیکن یوونتوس می باشد. توپ در خط هافبک قرار دارد و بازیکن یوونتوس میخواهد توپ را به فضای هایلایت شده در محوطه جریمه ویارئال بفرستد.

حالا ولاهوویچ زودتر از تورس به توپ می رسد و کنترل توپ را در اختیار دارد. حالا ولاهوویچ که یک مهاجم قدرتمند است و یکی از بهترین مهاجمان دنیاست به  راحتی توپ را در اختیار گرفته و دو گزینه پیش روی خود دارد.

حالا این که این شکل بازی کردن خوب است یا بد جای بحث کردن دارد زیرا بعضی از مربیان ترجیح می دهند مدافعانشان عجله نکنند و بعضی دیگر میخواهند مدافعان پرشوری داشته باشند.مثال بعدی از همین بازی و باز هم مقابل دوشان ولاهوویچ می باشد. همانطور که میبینید یوونتوس به راحتی توپ را از بین خطوط عبور میدهد و به مهاجم صرب خود می رساند.

تورس نزدیک می شود اما ولاهوویچ او را از خود دور میکند و از این ضعف به نفع خود استفاده میکند تا از تورس جدا شود که البته اینجا با یک تکل خوب از کاپو توپ دفع می شود.

هر دو مثال نشان می دهد که پائو تورس در جدال های یک به یک مدافع منفعلی است و به مهاجم اجازه می دهد که توپ را در اختیار داشته باشد و فضایی برای بازی به او می دهد.اما این چیز بدی نیست مخصوصا وقتی او خود را برای این موقعیت ها با بازیخوانی خوب و ریکاوری سریع آماده میکند، اگرچه حریفان می توانند از این ضعف به خوبی بهره ببرند.

نتیجه گیری

پائو تورس بسیار مدافع مدرنی است که می تواند به خوبی با پا بازی کند و با وسعت پاس هایی که دارد می تواند آغاز گر حملات تیم باشد. او همچنین با هوش و با سرعت دفاع میکند ، در موقعیت خود می ماند و از عجله کردن بیش از حد پرهیز میکند و باید بازیخوانی خوب و تصمیم گیری درست در بهترین زمان ممکن را به این موارد اضافه کرد.

اگرچه که او به یک مهاجم شماره 9 قوی اجازه بهره برداری از ضعف های خود را می دهد. اینکه آیا پائو تورس به درد تیم تن هاخ میخورد یا خیر کاملا بستگی دارد به این که تن هاخ از مدافعان میانی خود چه چیزی را طلب میکند. شکی نیست که زمانی که توپ دراختیار تیم تن هاخ باشد او با توانایی بازی با توپ خود کاملا مناسب تیم تن هاخ خواهد بود و خواهد درخشید. اگرچه که در هنگامی که مالکیت با تیم حریف است همه چیز بستگی به تاکتیک دفاعی تیم و شخصی خواهد داشت که کنار او بازی میکند.

هم اکنون تورس از بازی کردن کنار رائول آلبیول به خوبی بهره می برد و با صفات مکمل همدیگر را پوشش می دهند. ما همچنین احتمال می دهیم که او در دفاع سه نفره نیز به خوبی بازی میکند که البته این موضوع با روش تن هاخ همخوانی ندارد. تورس در یک سیستم و تیم مناسب یک مدافع خوب خواهد بود. اگرچه 100 درصد نمی شود اطمینان داشت اما او می تواند مشکلات خط دفاع منچستر یونایتد را برطرف کند.

منبع : Total Football Analysis

3.8 4 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x