یونایتد فنز

بروزترین مرجع خبری منچستریونایتد در ایران

آنالیز: تاکتیک ها و سبک بازی سرمربی جدید تیم زنان

در این مطلب نگاهی داریم به تاکتیک ها و سبک بازی مدنظر مارک اسکینر که به تازگی به عنوان سرمربی تیم زنان شیاطین سرخ انتخاب شده است.

یونایتد فنز – زمانی که کیسی استونی در اوایل تابستان منچستر یونایتد را ترک کند، کمتر کسی انتظار داشت که انتخاب جایگزین برای او تا این حد طولانی شود. یونایتد اکنون اسکینر انگلیسی را که اوایل ماه پس از دو سال و نیم حضور در اورلاندو پراید در لیگ زنان آمریکا از این تیم جدا شد را به عنوان سرمربی منصوب کرده است.

سوالی که بیشتر هواداران اکنون دارند این است که او چه تغییراتی در تیم ایجاد خواهد کرد و سبک بازی تیم او در زمین چگونه خواهد بود. این آنالیز به برخی از سوالات هواداران پاسخ خواهد داد و به بررسی برخی از تاکتیک هایی خواهد پرداخت که یونایتد ممکن است فصل بعد از آن ها بهره ببرد.

بازی از جناحین

سبک بازی مدنظر اسکینر چند مشخصه ی بارز دارد، که یکی از مهم ترین آن ها کنترل جناحین زمین در طول بازی است.

اسکینر علاقه دارد تا تیمش در جریان بازی کنترل جناحین زمین را در اختیار داشته باشد.

 

این تصویر نشان دهنده ی این است که چگونه اورلاندو پراید با استفاده از گوشه های زمین فضاسازی میکند.

کریستال توماس بازیکن درون دایره ی سفید توپ را در اختیار دارد و مدافع حریف در حال نزدیک شدن به اوست. باقی مدافعان نیز باید پخش شوند تا فضای خالی ایجاد شده را پوشش دهند. در نتیجه مهاجمان اورلاندو حالا فضا هایی برای حرکت دارند و توماس گزینه های برای ارسال پاس خواهد داشت، می توان فهمید که اورلاندو چگونه سبک بازی حریف را تحت تاثیر قرار میدهد.

زنان منچستر فصل گذشته با سیستم 433 بازی می کردند و دو ملی پوش آمریکایی تابین هیت و کریستن پرس در دو طرف خط حمله به بازی گرفته می شدند و با گسترش فضای گردش توپ در هنگام حمله باعث ایجاد فضا در مرکز زمین می شدند.

با این حال، آن ها تمام وظایف بال کناری را بر عهده نداشتند و می توانستند آزادانه به داخل بزنند و از میانه ی زمین حمله کنند. مارک شاید این رویه را تغییر دهد چرا که او سیستم 4231 را ترجیح میدهد. او در 91 درصد بازی های فصل گذشته از 4231 و تنها در 6 درصد بازی ها از 433 استفاده کرده است.

بنا بر این، می توان انتظار داشت که به جای استفاده از مهاجمین کناری بیشتر از وینگر ها استفاده شود اما تنها گزینه های منچستر در این پست لی گالتن و کریستی هانسن اسکاتلندی هستند. در نتیجه ممکن است اسکینر در جریان آماده سازی تیم برای فصل جدید خواهان جذب بازیکن در این پست باشد.

مارک از فولبک های خود میخواهد تا در موقعیت های تهاجمی به مهاجمان کمک کنند.

 

مارک همچنین فولبک های خود را تشویق میکند تا رو به جلو حرکت کنند و در حملات به مهاجمان کمک کنند و شرایط دو در برابر یک با مدافع کناری تیم حریف ایجاد کنند.

در این عکس، مدافع کناری تیم حریف به سمت وینگر اورلاندو حرکت کرده است و این فرصت به وجود آمده تا فولبک اورلاندو در فضای پشت او حرکت کند و آماده ی دریافت توپ باشد. این یکی از جزئیات کلیدی بازی اورلاندو در فصل گذشته به شمار می رود، بنابراین می شود انتظار داشت فصل آینده آن را در منچستر نیز ببینیم.

گزینه های فعلی یونایتد در پست فولبک شامل مارتا هریس، کریستی اسمیت، اونا باتل و آیفه مانینی که اخیرا از منچستر سیتی اضافه شده است، هستند.

با وجود این که هر 4 بازیکن مذکور توانایی شرکت در حملات را دارند، این شاید مهم ترین شیوه ای که یونایتد در نظر دارد تا توپ را به موقعیت های خطرناک برساند، نباشد. دقت سانتر اورلاندو طی فصل گذشته تنها 36.5 درصد بود. در نتیجه ممکن است اسکینر در صورت توانایی بازیکنان یونایتد در سانتر موفق توپ، از این روش بیش از گذشته بهره ببرد.

تیم اسکینر با حرکت فولبک ها به جلو گزینه های بیشتری برای پاس کاری در زمین حریف ایجاد میکند.

 

استفاده از فولبک های تهاجمی باعث افرایش نفرات تیم در یک سوم دفاعی حریف میشود. در این عکس، کاپیتان نیوزلند الی ریلی توپ را در اختیار دارد و وینگر با خروج از موقعیت خود یکی از گزینه هایی است که ریلی میتواند به آن ها پاس دهد.

وجود سه گزینه برای پاس دادن در سه منطقه ی مختلف از زمین نیز کار تیم حریف برای قطع توپ را سخت تر می کند چرا که نمی دانند توپ در نهایت به کدام بازیکن سپرده خواهد شد. می توان انتظار داشت که یونایتد از سبک بازی مشابهی بهره ببرد و گزینه های متعددی برای پاس دادن در یک سوم دفاعی حریف ایجاد کند که ممکن است به افزایش بازده تهاجمی تیم منجر شود.

ایجاد گزینه های متعدد در حمله

سرمربی جدید شیاطین سرخ نمی خواهد تمام بار هجومی تیم روی وینگر ها باشد و علاقه دارد که تیمش از مرکز زمین نیز موقعیت ایجاد کند و از فضای بین بازیکنان حریف استفاده کند و به یک سوم دفاعی حریف برسد.

اسکینر از تاکتیک ” پاس و حرکت ” استفاده می کند که پیدا کردن فضا های خالی نقش مهمی در آن دارد.

 

این عکس مثال ساده ای از این تاکتیک است. اورلاندو به دنبال انتقال توپ به سمت دروازه ی حریف است اما تیم حریف فضا ها را بسته است. برای ایجاد ارتباط، یک بازیکن ارلاندو به عقب و فضای بین بازیکنان حریف حرکت کرده است و پس از دریافت پاس کوتاه چرخیده و به سمت جلو حرکت میکند.

این سبک از بازی نیازمند بازیکنانی است که از آگاهی بالایی از فضا ها دقت قابل توجهی در پاس دادن برخوردار باشند.
75.5

پاس های اورلاندو طی فصل گذشته به مقصد رسیده اند. با توجه به این مطلب، احتمالا شیاطین سرخ بخش زیادی از بازی خود را بر پایه ی پاس کاری و حرکت بنا خواهند کرد که منجر به ایجاد فضا هایی خواهد شد که قبلا در اختیار نداشتند.

یک نکته ی قابل توجه درباره ی اورلاندو این است که اگرچه آرایش مشخصی در زمین دارند، در مواقع مختلف می توانند به بخش های مختلف زمین حرکت کنند و در مکان مناسب برای تاثیر گذاری روی روند بازی قرار بگیرند. این چیزی است که شیاطین سرخ فصل گذشته با آن مشکل داشتند که دلیل عمده ی آن استفاده از چینش 433 بود.

چینش جدید شاید به آن ها کمک کند که عملکرد کلی خود را بهبود ببخشند و این فرصت را به آن ها بدهد تا با سهولت بیشتری رقبا را در حمله غافلگیر کنند.

هنگامی که مهاجم در برابر مدافع حریف قرار می گیرد، وینگر ها به سمت جلو حرکت می کنند تا گزینه هایی برای پاس دادن در فضا های خالی ایجاد کنند.

 

پیش از این گفتیم که اسکینر چینش 4231 را ترجیح می دهد و این یعنی تنها یک مهاجم در زمین وجود خواهد داشت که ریسک مهار شدن کامل توسط مدافعان را بالا می برد، او این مسئله را با تشویق وینگر ها برای فرار و قرار گرفتن در موقعیتی جلو تر از جایی که توپ قرار دارد و ایجاد گزینه های پاس دهی پشت مدافعان جبران میکند.

در این عکس سیدنی لرو توپ را در اختیار دارد اما حضور دو مدافع حریف اجازه ی چرخیدن و حرکت به سمت دروازه را با او نمی دهد. پیکان های قرمز نشان دهنده ی حرکت وینگر ها برای کمک به اوست و این نشان دهنده ی کار تیمی است که اسکینر آن را بسیار با ارزش می داند.

اورلاندو 1.06 گل در هر بازی به ثمر رسانده است و گل هایی که انتظار میرفت در هر بازی به ثمر برسانند ( xG ) آنها 1.25 است و 37.2 درصد شوت های آن ها در چهارچوب بوده است. این اعداد نشان می دهد که آن ها علی رغم داشتن تنها یک مهاجم در زمین موقعیت های بسیاری ایجاد می کنند و مهم تر اینکه بازیکنانی دارند که توانایی استفاده از موقعیت ها را دارا هستند.

منچستر یونایتد باید راهی پیدا کند تا در بین 3 تیم برتر قرار بگیرد و یکی از نقطه ضعف های آن ها کسب پیروزی مقابل تیم هایی با خط دفاعی مستحکم است. بازی با این تاکتیک ها ممکن است راه حلی برای آن باشد و این بخشی از سبک بازی آن ها است که اسکینر می تواند بهبود ببخشد. اگر آن ها بتوانند این تاکیتک ها را عملی کنند، می تواند تساوی های فصل گذشته را در فصل آینده به پیروزی تبدیل کند.

اورلاندو نیز مانند یونایتد بازیکنانی پشت محوطه دارد تا از توپ هایی که به این منطقه می رسد استفاده کنند.

 

دو نکته ی اصلی که تا اینجا ذکر شد شامل عدم بازی اورلاندو با 3 مهاجم و حرکت بین فضا های بین مدافعین حریف است. اگر آن ها را در کنار هم قرار دهیم می توانیم عملکرد تیم در موقعیت هایی مانند شکل بالا را توجیه کنیم.

همان طور که می بینیم یک بازیکن بدون یارگیری نزدیک به محوطه قرار دارد و می تواند به بازیکنی درون محوطه پاس بدهد یا اقدام به شوت زنی کند.

منچستر یونایتد با این موقعیت ها آشناست و ملی پوش انگلیسی الا تون فصل گذشته بار ها در شرایطی مشابه قرار گرفت. با این وجود اسکینر بازیکنی در خط هافبک در اختیار دارد که میتواند این نقش تهاجمی را به عهده بگیرد.

پس این احتمال وجود دارد که یونایتد حمله ی خود را حول تون سامان دهد و استفاده از بازیکنان مناسب پیرامون او میتواند باعث شود تا تیم فصل آینده در بازی های بیشتری به پیروزی برسد.

تاکتیک های تدافعی

در دفاع کردن، تیم های اسکینر سبک خاصی از بازی را ارائه میدهند که بسیاری از رقیبان را ناکام میکند. اورلاندو طی فصل گذشته تنها 1.13 گل در هر بازی دریافت کرد.

آنها در 63.5 درصد دوئل های دفاعی خود موفق بوده اند و 51.9 درصد دوئل های هوایی را نیز با موفقیت پشت سر گذاشته اند و بنا بر این خط دفاعی قدرتمندی دارند و به احتمال زیاد او این استحکام را به منچستر نیز خواهد آورد.

اسکینر به خط دفاع خود شکل خاصی می دهد که کار مهاجمان برای حرکت در فضا های خالی را سخت تر میکند.

 

پیش از این گفتیم که سرمربی سابق بیرمنگام از فولبک های خود در حملات بهره می برد. با این حال، تنها یکی از دو فولبک در زمان حمله رو به جلو حرکت میکند و فولبک دیگر در خط دفاع باقی می ماند و مانع از آسیب پذیری دو مدافع میانی در نتیجه ی پوشش تمام عرض زمین می شود.

زمانی که اورلاندو توپ را از دست می دهد، شکلی که در عکس مشخص است را به خود می گیرد. مهاجم حریف درون دایره ی زرد در گوشه ی زمین قرار دارد و به دنبال راهی برای انتقال توپ به میانه ی زمین است.

علاوه بر اینکه آرایش سه مدافع بسیار مهم است، فولبک درون دایره ی سفید که از حمله باز می گردد نیز نقشی کلیدی دارد. او با نگاه به اطراف خود را در موقعیتی قرار میدهد تا خطر ناشی از حمله ی تیم حریف را به حداقل برساند.

وینگر حریف سوفیا هوئترا که درون دایره ی آبی قابل مشاهده است، برای بازیکن مقابل خود مشکلات زیادی ایجاد میکند و در نتیجه بستن راه رسیدن توپ به او یکی از مهم ترین کار ها برای جلوگیری از به گل رسیدن تیم حریف در این صحنه است.

خط دفاعی شیاطین سرخ فصل گذشته بسیار بالا بازی می کرد که باعث آسیب پذیری آن ها در برابر تیم هایی می شد که از توپ های بلند استفاده می کردند. اگر اسکینر بتواند ساختاری مانند آن چه توضیح داده شد را در یونایتد سازماندهی کند، گل زنی مقابل یونایتد بسیار دشوار تر خواهد شد.

تاکتیک های دفاعی مارک بر اساسی سبک بازی حریف قابل تغییر است.

 

ساختار دفاعی اسکینر نیز مانند باقی تاکتیک های او انعطاف پذیر و قابل تغییر است. در این تیم حریف با 3 مهاجم بازی می کند که با خط زرد مشخص شده است. بنا بر این ارولاندو با 4 مدافع نزدیک به هم کار را دنبال می کند تا خط دفاعی فشرده تشکیل دهد و جلوی دسترسی مهاجمان به فضای پشت خط دفاعی را بگیرد.

به جای اینکه فولبک ها به جناحین حرکت کنند تا جلوی حمله از طرفین را بگیرند، هافبک ها به عقب می آیند و آن ها را مهار میکنند. با همکاری خط دفاع و هافبک تیم حریف نمی تواند رو به جلو حرکت کند و به ناچار رو به عقب یا در عرض بازی میکند.

تغییر ساختار دفاعی با توجه به سبک بازی حریف می تواند بسیار به منچستر یونایتد کمک کند و این یکی از مسائلی است که انتظار می رود آن ها قبل از شروع لیگ روی آن تمرکز کنند.

اورلاندو زمانی که توپ را در اختیار دارد منطقه ی گردش توپ را بسیار گسترده می کند و از تمام مناطق زمین بهره می برد تا مهاجمان حریف را وادار به دویدن کنند و بازپس گیری توپ را مشکل تر گردانند.

 

زمانی که اورلاندو توپ را در زمین خود در اختیار دارد بازیکنان در سراسر زمین پخش می شوند. با این کار، بازپس گیری توپ را در یک سوم دفاعی خود که از دست دادن توپ در آن بسیار خطرناک است برای حریف سخت تر می کنند.

در این روش وقتی یک بازیکن یارگیری شده است توپ به بازیکن بعدی پاس داده می شود و این کار ادامه پیدا می کند تا موقعیت مناسب برای فرستادن پاس رو به جلو به صورت زمینی یا بلند مهیا شود.

در این تصویر همانطور که با خط سیاه مشخص است تیم حریف با دو مهاجم بازی می کند و استفاده از این تاکتیک به بازیکنان اورلاندو این فرصت را می دهد تا آن ها را محاصره کنند و خطر از دست دادن توپ را کاهش دهند.

فصل گذشته زنان آرسنال مقابل برایتون از این روش استفاده کردند و با چرخش توپ اطراف مهاجمان حریف و استفاده از وینگر ها برای حرکت رو به جلو این تاکتیک را پیاده کردند. بنا بر این این تاکتیک در لیگ زنان انگلیس جواب می دهد.

همچنین می دانیم که وینگر ها در فلسفه ی بازی اسکینر نقش کلیدی دارند، در نتیجه انتظار می رود یونایتد زمانی که توپ را در زمین خود در اختیار دارد از این تاکتیک استفاده کند.

اسکینر در صورت لزوم تاکتیکی کاملا دفاعی اتخاذ می کند و با تجمع بازیکنان در یک سوم دفاعی در طول بازی، سعی میکند با استفاده از ضد حمله به گل برسد.

 

اسکینر زمانی که مقابل تیم های تهاجمی قرار می گیرد مشکلی با عقب نشینی و دفاع همه جانبه ندارد. تیم او سازماندهی دفاعی خوبی دارد و تمام فضا ها را پوشش می دهد که نفوذ و شوت به سمت دروازه را برای تیم حریف مشکل می کند.

همانطور که در عکس مخشخص است آنها همچنین دام هایی برای مهاجمان حریف پهن میکنند. زمانی که تیم حریف وارد فضای ایجاد شده در پشت محوطه ی جریمه میشود، بازیکنان اورلاندو جلو می آیند و قبل از این که توپ وارد محوطه جریمه شود برای بازپس گیری آن تلاش میکنند.

آنها زمانی که مالکیت توپ را پس می گیرند، از ضد حمله استفاده می کنند و این تاکتیک دیگری است که شکست دادن اورلاندو را دشوار کرده است.

آنها طی فصل گذشته به طور میانگین 46.54 درصد مالکیت توپ را در اختیار داشته اند و 55.8 ضد حمله های آن ها منجر به شوت به سمت دروازه ی حریف شده است، بنا بر این آنها در اجرای این تاکتیک مهارت دارند و از آن نتیجه می گیرند.

منچستر فصل گذشته 20 گل در لیگ دریافت کرد، بیشتر از چلسی ( 10 )، منچستر سیتی ( 13 ) و آرسنال ( 15 ) و داشتن تاکتیک هایی مانند این می تواند باعث بهبود عملکرد تیم در این زمینه شود.

نتیجه گیری

این مطلب به تاکتیک هایی که احتمالا شیاطین سرخ زیر نظر اسکینر به کار خواهند برد پرداخته است. تجارب قبلی او در لیگ زنان انگلیس به او کمک خواهد کرد. اما او برای اجرای موفقیت آمیز سبک بازی مدنظر خود باید چند بازیکن جدید جذب کند.

آنها تاکنون مانین و بلاندل را از چلسی، هافبک نروژی ویلده بوئه ریسا را از ساندویکن اسکاتلند، مهاجم انگلیسی مارتا توماس را از وستهم و دروازه بان سابق وستهم سوفی باقالی را جذب کرده اند اما همچنان نیاز به جذب بازیکن در خط حمله دارند.

با توجه به اینکه بازیکن های ورودی نقش بزرگی در تعیین تاکیتک های او خواهند داشت، باید منتطر ماند و دید که اسکینر چه بازیکنانی را به تیم اضافه خواهد کرد.

 

منبع: total football analysis

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x