آنالیز تاکتیکی منچستر یونایتد - لستر سیتی
آنالیز تاکتیکی منچستر یونایتد - لستر سیتی

آنالیز تاکتیکی منچستر یونایتد – لستر سیتی

یونایتد فنز – شیاطین سرخ در سه بازی قبل خود هیچ بردی کسب نکرده و همین موضوع باعث افتی زود هنگام در رقابت جهت دستیابی به جایگاه چهار تیم برتر لیگ شده است. از طرفی براندان راجرز و شاگردانش نیز نشان داده اند که به این سادگی تن به شکست نداده و عملکرد چشم نواز و درخشش مجدد واردی در دوران حضور این مربی نشان از این دارد که آن ها در این فصل به دنبال رسیدن به رتبه های بالاتری از جدول می باشند.

 

در این مطلب از نظر تاکتیکی بررسی خواهیم کرد که شیاطین سرخ چگونه توانستند بردی ارزشمند در مقابل روباه های لستر بدست آوردند و آماری بدون شکست در ۲۱ تقابل متوالی رقم بزنند.

 

چینش

 

 

اوله در این دیدار پوگبا را در اختیار نداشت و از این رو در میانه میدان نمانیا ماتیچ را در کنار اسکات مک تامینای قرار داد. مصدومیت لوک شاو و بهترین گلزن تیم آنتونی مارسیال، فرصت را جهت حضور اشلی یانگ و راشفورد در این مناطق ایجاد نمود.

 

راجرز نیز طبق روال همیشه در مقابل ۶ تیم برتر با سیستم ۱-۴-۱-۴ به میدان آمد.

 

حفظ ثبات در نیمه زمین

 

در غیاب پوگبا، مربی تصمیم گرفت تا با به کارگیری هافبک های دفاعی که کمتر در تحرکات هجومی شرکت می کنند، امنیت بیشتری در مقابل خط دفاعی ایجاد نماید. مک تامینای و ماتیچ دقیقا به همین ترتیب عمل کرده و به ندرت خود را به مهاجمین نزدیک می کردند.

 

 

این کاهش پویایی در میانه میدان سبب می شود تا در هنگام تغییر مالکیت توپ زمان کمتری صرف شده تا وضعیت قرار گیری مهره ها به شرایط دفاعی باز گردد. در نتیجه مهاجم فرصت طلبی چون واردی که همواره منتظر همین لحظات تغییر فاز هجومی به دفاعی می باشد خنثی خواهد شد. وی تنها ۱۷ مرتبه موفق به لمس توپ گردید و در نهایت نیز تیم حریف ضریب گلزنی (xG) به میزان تنها ۰/۴۶ را به ثبت رساند.

 

 

زوج هافبک دفاعی یونایتد خستگی ناپذیر ظاهر شد و به خوبی توانست در مقابل حملات روباه ها ایستادگی کند. مگوایر و لیندلوف به ندرت مجبور به دست و پنجه نرم کردن با مدیسون، گری و واردی بودند، مک تامینای و ماتیچ ۱۴ مرتبه در موقعیت های کلیدی توپ را در بین یکدیگر تحت کنترل درآورده و همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید کمتر خود را به مناطق هجومی می رساندند، بلکه بیشتر در مقابل منطقه جریمه خودی در نقش پوشش مهره های دفاعی حضور داشتند.

 

آن ها با قرار گرفتن در مقابل مدافعین میانی علاوه بر تقویت قوای دفاعی، از ارسال های بلند مهره های حریف جهت رساندن توپ به مهاجمین و عبور از خطوط دفاعی نیز جلوگیری می کردند، که در نتیجه آن تنها ۲۰% از حملات لستر از مناطقی میانی زمین صورت گرفت.

 

عدم تطابق تاکتیکی

 

پس از آن که حضور زوج هافبک قرمز پوشان ساختاری قدرتمند در منطقه دفاعی ایجاد نمود و پتانسیل های هجومی حریف را از کار انداخت، در سوی دیگر زمین نیز همین زوج باعث بوجود آمدن فضاهایی مناسب در میانه زمین حریف می گردید و مشکلات فراوانی را برای لستر فراهم می ساخت. بویژه زمانی که شیاطین سرخ بازی را از عقب زمین آغاز نموده و مک تامینای و ماتیچ توپ را از مدافعین میانی دریافت می کردند.

 

 

در این شرایط، مانند تصویر بالا، هنگامی که حریف عقب می نشست و با بستن فضا ها سعی در جلوگیری از رسیدن توپ به راشفورد و ماتا داشت، مک تامینای و ماتیچ به دفعات موقعیت جهت انتقال توپ در عرض زمین برایشان مهیا می شد.

 

 

بدین ترتیب ۸۳% از حملات یونایتد از جناحین صورت گرفت، جایی که دنیل جیمز با سرعتی برق آسا در انتظار فرصت بود. این بازیکن جوان ۳۱ بار موفق به لمس توپ گردید و ۸۰% موفقیت در دریبل زنی نیز به ثبت رساند.

 

در دیگر موارد لستر جهت ممانعت از انتقال بازی به جناحین و خنثی نمودن جیمز ناچار بود زوج هافبک میزبان را تحت فشار قرار دهد، از این رو فضای باز در بین خطوط دفاعی ایجاد می گردید، چرا که مدافعین میانی، به منظور جلوگیری از فرار های راشفورد، تمایلی به پر کردن فضا ها را نداشتند.

 

 

برای مثال طبق تصویر بالا هنگامی که تیلمانز با هدف پرس ماتیچ موقعیت خود را رها می کند، فضای مناسبی برای راشفورد فراهم می آید. اندیدی نیز نمی تواند این خلع رو پوشش دهد، چرا که مسئولیت مهار ماتا را بر عهده دارد. در نتیجه این امکان برای منچستری ها مهیا بود که به راحتی و بدون نیاز به بازی سازی توپ را از بین خطوط دفاعی حریف  عبور دهند.

 

 

در پی آن خط هافبک لستر که خود را در خلاف جهت حرکت توپ می یافت به ناچار به سمت پوشش خط دفاعی حرکت می کرد که شکاف ایجاد شده توسط راشفورد را جبران نماید. اما اجرای این برنامه نیاز به هماهنگی دقیق و بی نقص بین مدافعین و هافبک ها داشته تا بتوانند خیلی فوری و بدون ارتباط کلامی مالک توپ را تحت فشار قرار دهند.

 

 

می توان گفت بهتر بود تا لستر نیز در مقابل میزبان خود از چینش ۱-۳-۲-۴ استفاده می‌کرد تا شاید مناطق میانی زمین را بیشتر تحت کنترل داشته باشد.

 

ناحیه ضعف

 

با وجود تعداد حملات قابل توجه، شاگردان سولسشر در تبدیل موقعیت به گل موفقیت چندانی نداشتند و ضریب گلزنی غیر پنالتی (NPxG) تنها به میزان ۰/۳ به ثبت رساندند. این وضعیت از طرفی به بحران مصدومیت مهره های وی و از طرفی به دفاع ارتجاعی روباه ها باز می‌گردد.

 

همچنین تیم میزبان نشان داده است که در نبرد های هوایی با معضلی جدی روبه‌رو ست، عاملی که لستر نتوانست از بهره بگیرد. مانند تصویر زیر که مشاهده می شود پس از آن که مگوایر نتوانست توپ ارسالی برای واردی را کنترل نماید، لیندلوف به درستی مناطق عقب تر از او را پوشش داد و فضا را برای حرکت مدیسون کور کرد.

 

 

اما با وجود این، مدافع سوئدی در قدم بعدی دچار اشتباهی مرگبار شد. او در محاسبات حرکت توپ به درستی عمل نکرد و به جای آن که یک قدم به عقب بازگردد به سمت توپ رفت و در نتیجه فرصت شوت زنی در اختیار مدیسون با ضریب گلزنی ۰/۲۸ قرار گرفت.

 

 

عدم پیروزی در نبرد های هوایی خصوصا در این فصل جزو نگرانی های اصلی کادر فنی بوده است. در بازی با کریستال پالاس هم شاهد بودیم که یک جایگیری اشتباه در خط دفاعی چطور منجر به باز شدن دروازه شد.

 

 

آنالیز بازی با لستر نشان می دهد که این بار مگوایر بود که در محاسبات حرکت توپ مرتکب اشتباه شد و همین طور جایگیری مناسبی جهت بازگشت به وضعیت دفاعی نداشت، چرا که با فاصله زیادی که از زوج خود ایجاد کرده بود نمی توانست به موقع به قوای دفاعی ملحق شود.

 

با تمام این اوصاف، دلیل اصلی انتخاب لیندلوف و مگوایر توانایی آن ها در انتقال بازی به سمت جلو می باشد. پاس های هجومی آن ها به ترتیب با درصد موفقیت بسیار خوب ۸۵ و ۷۹/۳ رقم خورده است. از طرفی نیز سولسشر قطعا به این موضوع واقف می باشد که زوج جدید دفاعی هنوز جای کار دارد و جهت آمادگی برای رقابت های اروپایی فصل آینده می بایست یک سری موارد را مورد توجه قرار دهد.

 

با افزایش هماهنگی یک زوج دفاعی مطمئن و حضور پوگبا در جلوی آن ها می توان خوش بین بود که امنیت کافی برای رسیدن به پیروزی ها برقرار خواهد شد.

 

نتیجه گیری

 

با کسب پیروزی در مقابل لسترسیتی به عنوان یکی از تیم های سر سخت حال حاضر لیگ برتر، نشانه هایی از امید و اشتیاق در بین هواداران دیده می شود. قطعا این انرژی بر عملکرد بازیکنان نیز تاثیر گذار خواهد بود، اما مساله اینجاست که آیا این روند در مسیر پیش رو نیز حفظ خواهد شد یا خیر؟ و مهمتر از آن این که آیا سولسشر می تواند با چالش های پیش رو دست و پنجه نرم کند؟

 

 

 

منبع: TOTAL FOOTBALL

درباره ی brootan

مطلب پیشنهادی

آنالیز عملکرد جیدون سانچو؛ وینگر جدید تیم چه چیزهایی به منچستریونایتد اضافه می‌کند؟

در این مقاله توانایی‌های برتر جیدون سانچو مورد بحث قرار می‌گیرد و آمار عملکردهای او …

۳ دیدگاه

  1. باید ی هافبک دفاعی،بازیساز و وینگ راست فانتزی بگیریم،مک تومینای نوسان داره،برا نیمکت خوبه،
    هافبک های لینک شده لستر ب منچسترم اصن خوب نبودن،بدتر اینکه مدیسون توی حمله اون دید خلاق ک باید رو نداره..!!

  2. خرید نوس سانچو مدیسون قشنگ تحول عمیقی در منچستر ایجاد میکنه جز سانچو بقیه قطعا عملکرد عالی خواهند داشت چون خودشون رو در لیگ جزیره اثبات کردن

    اینستاگرام منچستر عکس گذاشته انگاری با لیندلوف تمدید کرده

  3. ادمین مرسی..این بخش عالیه و بنظرم به پرطرفدارترین بخش سایت تبدیل میشه….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + چهارده =