یونایتد فنز

بروزترین مرجع خبری منچستریونایتد در ایران

آنالیز تاکتیکی منچستر مقابل ولوز؛ ضعف گرگ ها در تمام کنندگی کار دستشان داد

منچستر یونایتد در دیداری سخت مقابل ولورهمپتون موفق شد از تک موقعیت خود استفاده کند و با گل گرینوود توانست سه امتیاز را با خود به خانه بیاورد. در این مقاله می خواهیم به صورت مفصل این دیدار را آنالیز و بررسی کنیم.

یونایتد فنز – سه بازی، 57 شوت، 0 گل زده و سه باخت. ولوز علیرغم عملکرد خوب در زمین، لیگ را از لحاظ امتیازی فاجعه بار آغاز کرد. از سویی دیگر اما منچستر اصلا روز خوبی را پشت سر نگذاشت و کاملا از شرایط آرمانی به دور بود. در ادامه می خواهیم دلیل باخت ولوز علیرغم برتری در زمین را بررسی کنیم.

ترکیب دو تیم

ولوز (3-4-3) : خوزه سا، مکس کیلمن، کانر کودی، رومن سایس، نلسون سمدو، روبن نوس، ژائو موتینیو، فرناندو مارسل، فرانسیسکو ترینکائو، آداما ترائوره، رائول خیمنز

برونو لاژ بعد از بازی مقابل ناتینگهام فارست در لیگ کاپ تصمیم گرفت که مقابل منچستر از همان ترکیب بازی با تاتنهام استفاده کند. او برای این دیدار نتو و اوتو را در اختیار نداشت. انتظار می رود که هر دو بازیکن حوالی ماه فوریه به میادین باز گردند. نتو بازیکن بسیار کلیدی در فصل گذشته بود و همکاری او با خیمنز باعث شد تا اوایل فصل امتیازات زیادی را جمع آوری کنند.

منچستریونایتد (1-3-2-4) : داوید دخیا، آرون ون بیساکا، رافائل واران، هری مگوایر، لوک شاو، پل پوگبا، دنیل جیمز، فرد، برونو فرناندز، جیدن سانچو و میسون گرینوود

سولشر برخلاف لاژ تغییراتی را در ترکیب خود اعمال کرده بود. با توجه به آمادگی بدنی واران و سانچو هر دو بازیکن توانستند اولین بازی فیکس خود را انجام دهند. واران به جای لیندلوف در کنار مگوایر قرار گرفت و حضور سانچو هم باعث شد تا پوگبا از پست وینگر چپ به زوج فرد در میانه زمین تبدیل شود.

منچستر همچنان در ضد حملات مشکل دارد

تیم سولشر همیشه مقابل تیم هایی که فشرده دفاع می کنند مشکل داشته و در مقابل این تیم های از ضد حملات آسیب های بسیاری را دیده است. به عنوان مثال دو تیم ته جدولی وست بروم و شفیلد فصل گذشته توانستند مجموعا 4 امتیاز از شیاطین سرخ بگیرند. به نظر می رسد این یکی از بزرگترین ضعف های منچستر باشد ولی سولشر همچنان برای این مسئله راهکار مناسبی را پیدا نکرده است.

بازی مقابل ولوز ولی یک تفاوت عمده داشت. اصولا برونو لاژ مربی نیست که بسیار دفاعی بازی کند ولی مقابل منچستر سعی کرد از عقب دفاع کند و برای این کار یک دلیل مشخص داشت.

منچستر با وجود وینگرهای سرعتی مانند سانچو و جیمز به راحتی میتوانست با حملات تند و تیز ولوز را دچار مشکل کند ولی لاژ به خوبی توانست کناره های منچستر را از کار بیاندازد. هدف ولوز بازپس گیری توپ در زمین خودشان و ضد حمله های تند و تیز به وسیله بازیکنان سریعی همچون آداما ترائوره و ترینکائو بود که در این مسئله موفق ظاهر شدند.

در تصویر بالا می توانید ببینید که ترائوره چگونه توپ را در زمین خودشان می گیرد و با عبور از دو نفر توپ را به یک سوم دفاعی حریف میبرد. در تصویر پایین هم مشخص است که ترائوره توپ را به ترینکائو می سپارد ولی زاویه تنگ باعث می شود که شوت ترینکائو به گل تبدیل نشود.

ترائوره و ترینکائو هر دو در کارهای دفاعی موثر بودند و توانستند با زمانبندی درست، در ضد حملات بسیار خطرناک ظاهر شوند. ویژگی اصلی هر دو بازیکن قدرت حمل توپ بالایشان است و این توانایی به لاژ اجازه داد تا تاکتیک مد نظرش را به درستی اجرا کند.

ترائوره با هشت دریبل موفق بهترین بازیکن زمین از این نظر بود و نفر دوم هم کسی نیست جز ترینکائو با سه دریبل. اگر لاژ در این فصل موفق شود قطعا کلیدی ترین بازیکن تیمش این دو نفر خواهند بود. ترینکائو که قرضی از بارسا به ولوز آمد می توانست اولین گل فصل خودش و تیمش را به ثمر برساند ولی تکل فوق العاده ون بیساکا مانع این اتفاق شد.

در تصویر بالا نوس توپ را می گیرد و سریعا حمله را پایه ریزی می کند. در پی اشتباهات عجیب فرد این توپ به ترینکائو می رسد و او به راحتی با دخیا رو در رو می شود. در تصویر پایین مشخص است که چگونه ضد حمله ولوز باعث شد فضای زیادی در اختیار ترینکائو قرار بگیرد. ضربه او از دخیا هم گذشت ولی هوشیاری بیساکا مانع گلزنی ولوز شد.

چیزی که دیدیم توانایی نوس در ارسال توپ های بلند و شروع ضد حمله را نمایان کرد. او و موتینیو با پاس های خوبشان انتقال دفاع به حمله را به درستی انجام می دهند و این توانایی به آن ها اجازه می دهد بین پاس های کوتاه برای وینگرهایشان و یا ارسال مستقیم توپ برای خیمنز حق انتخاب داشته باشند.

ولوز در زدن ضربات آخر ضعف داشت و در نهایت هم بخاطر این مسئله تنبیه شد

اگرچه گرگ ها در خلق موقعیت عالی بودند ولی هیچکدام از مهاجمین نتوانستند این توپ ها را به گل تبدیل کنند. در بعضی از دقایق حتی xG آن ها به 2.1 هم رسیده بود ولی همانطور که دیدید موفق به گلزنی نشدند. قبلا اشاره کردیم که توپ ترینکائو با بدشانسی به گل تبدیل نشد ولی دیگر موقعیت های گرگ ها به دلیل ضعف در تمام کنندگی از دست رفت. در تصویر زیر می توانید ترینکائو را ببینید که موقعیتی بسیار مناسب دارد ولی آن را به راحتی از دست می دهد.

درست است که اکثر حملات آن ها بر پایه ضد حمله بود ولی تیم برونو لاژ در خلق موقعیت از طریق بازی مالکانه هم موفق بود. این مسئله اصلا در تیم سال گذشته نونو قابل مشاهده نبود و یک تغییر بزرگ برای ولوز محسوب می شود.

ولوز مقابل منچستر 44 درصد مالکیت توپ داشت و آمار خوبی محسوب می شود زیرا منچستر تیمی است که علاقه زیادی به اجرا بازی مالکانه دارد. بدشانسی گرگ ها در دقیقه 69 به اوج رسید؛ جایی که سایس از روی کرنر فرصت گلزنی داشت ولی دبل سیو وحشتناک دخیا مانع از وقوع این اتفاق شد.

منچستر اما بر خلاف ولوز نتوانست بازی خوبی ارائه دهد و بیشتر به توپ های بلند بی هدف روی آورده بودند. فرناندز در دقیقه 7 اولین شوت منچستر را زد و به قدری بد بود که به تابلوهای تبلیغاتی برخورد کرد. نکته جالب اینجاست که موقعیت بعدی منچستر در دقیقه 45 به دست آمد و همین اختلاف نشان می دهد که عملکرد شیاطین سرخ در نیمه اول به چه حد نا امید کننده بود.

در نیمه دوم اوضاع برای منچستر بهتر شد. برونو با فرارهای سریع پشت دفاع خطرناک ظاهر می شد ولی پاس های پوگبا و مدافعین وسط یونایتد به او نمیرسید. در دقیقه 57 نهایتا پاس عالی پوگبا به برونو رسید و موقعیت خوبی را ایجاد کرد. اگرچه پوگبا دوست دارد پست تهاجمی داشته باشد ولی به کارگیری او در میانه میدان هم مزیت های خاص خودش را دارد.

در تصویر بالا می توانید ببینید که پوگبا چگونه توپ را در اواسط زمین دریافت می کند و با یک پاس بلند برونو را صاحب موقعیت می کند. در تصویر پایین هم برونو توپ را به گرینوود میسپارد ولی در نهایت این موقعیت از دست رفت.

میسون گرینوود تنها گل منچستر را به ثمر رساند ولی جالب است بدانید که او کمترین نرخ xG را با 0.05 در اختیار داشت ولی از تک موقعیت خود به خوبی استفاده کرد. شوت او به قدری پر قدرت بود که دیگر کاری از دست سا بر نمی آمد. بعد از این گل منچستر به خوبی بازی را کنترل کرد و تا پایان بازی اجازه خلق موقعیت به ولوز نداد.

نتیجه گیری 

در جمع بندی باید به این نکته اشاره کنیم که ولوز با xG نزدیک به 2.1 در مقابل منچستر با 0.7 شکست خورد و این مسئله نشان دهنده این است که شانس با آن ها یار نبود. ولوز هر راهی را برای گلزنی امتحان کرد و حملات بسیاری را انجام داد ولی ترکیب بدشانسی و بی دقتی باعث شد تا نتیجه لازم را کسب نکنند.

قطعا سولشر از نتیجه بازی راضی است ولی آیا باید نگران باشد؟ درست است که هنوز در ابتدای فصل قرار داریم ولی برخلاف فصل گذشته آن ها این فصل پیش فصل کاملی را پشت سر گذاشتند.

شاید بگویید در این پیش فصل خرید های جدید و برخی بازیکنان حضور نداشتند ولی قطعا مشکلات اساسی یونایتد در خط هافبک با خرید امثال سانچو و رونالدو حل نخواهد شد. تمام داشته های منچستر در پست هافبک تدافعی شامل ماتیچ، مک تومینای و فرد می شود و شیاطین سرخ باید با این نفرات در چندین جام رقابت کنند که به نظر نگران کننده می آید.

منبع: Total Football Analysis

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
MUN
MUN
8 ماه قبل

ولوز همون مشکلی داره که ما فصل قبل ما مارسیال و راشفورد داشتیم
خراب کردن موقعیتا

1
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x