یونایتد فنز

بروزترین مرجع خبری منچستریونایتد در ایران

آنالیز: از همکاری برونو و گرینوود تا مشکل بزرگی که پشت برد پنهان شد، منچستر مقابل لیدز

شیاطین سرخ در هفته ی اول لیگ جزیره توانستند شاگردان بیلسا را با نتیجه ی پر گل شکست دهند.

یونایتد فنز – منچستر و لیدز دو رقیب دیرینه در الدترافورد به مصاف هم رفتند. منچستر به دنبال قهرمانی در این فصل است و لیدز هم در تلاش است تا به مسابقات اروپایی راه پیدا کند.
امروز نگاهی داریم به تفکرات دو سرمربی و نوع پیاده سازی این تفکرات در زمین بازی.

ترکیب

علی رغم اینکه تصور می شد سولشر قصد دارد طی فصل پیش رو از چینش ۴۳۳ بیشتر استفاده کند، شیاطین سرخ در این بازی نیز با چینش ۴۲۳۱ بازی را آغاز کردند. پوگبا در وینگ چپ به بازی گرفته شد و زوج مکفرد نیز در زمین حضور داشتند. دنیل جیمز در سمت راست خط حمله بازی می کرد و گرینوود نیز بالاتر از مارسیال در نوک خط آتش یونایتد قرار گرفته بود.

در سویی دیگر لیدز با چینش ۴۲۳۱/۴۱۴۱ پا به زمین گذاشته بود و بیلسا جز فلیپس اکثر بازیکنان اصلی فصل گذشته اش را به زمین فرستاده بود. روبین کوچ آلمانی هافبک دفاعی بود و بالاتر از فلیپس در ترکیب ابتدایی قرار گرفته بود.

لیدز با ساختاری مشابه فصل قبل کار را آغاز کرد

مارسلو بیلسا در هر تیمی که رفته است به اصول خود پایبند مانده و از لحاظ سبک بازی تیمش تغییری نکرده است.

او با رویکرد یارگیری نفر به نفر تحولی در لیدز ایجاد کرد و به مقدار قابل توجهی ترکیب تیم را بهبود بخشید. در سیستم یارگیری نفر به نفر او، تمام هافبک های لیدز تک تک هافبک های حریف را پرس می کنند و وظیفه ی پرس مدافعین میانی حریف تنها به عهده ی بمفورد است تا در فاز دفاعی یک بازیکن بیشتر در اختیار داشته باشند. می توان نمونه ای از این کار را در شکل زیر مشاهده کرد.

انعطاف و تطابق پذیری پرس آن ها بستگی به منطقه ای از یک سوم دفاعی حریف دارد که توپ در آن جا در جریان است. بازیکنان لیدز معمولا بازیکن مقابل خود را در میانه ی زمین پرس می کردند و در زمان هایی که بازیکن حریف منطقه ی بازی خود را ترک کرده می کرد و وارد منطقه ی جدیدی می شد، او را رها می کردند و بازیکن دیگری که مسئول پرس در آن منطقه بود، کار را ادامه می داد.

چیز دیگری که تغییر نکرده است، بالا بازی کردن خط دفاعی تیم های بیلسا حتی مقابل حریفان سرسخت است. یونایتد سعی کرد و چندین بار موفق شد از این جلو آمدن مدافعان لیدز استفاده کند اما مارسلو همچنان اصرار بر استفاده از آن دارد و در ادامه ی فصل نیز دوباره شاهد این ماجرا خواهیم بود.

نمونه ای از این اتفاق را زمانی می بینیم که لیدز از بالا پرس می کند و لیندلوف با پاسی بلند برونو را که پشت مدافعین فرار کرد است است صاحب توپ می کند.

یونایتد بار دیگر یارگیری نفر به نفر لیدز را به ابزاری برای آسیب به خودشان تبدیل کرد

فصل گذشته یونایتد از اشتباهات لیدز به خوبی استفاده کرد و توانست آن ها را با ۶ گل در هم بکوبد و این بار نیز آن ها انتظار تاکتیک های مشابهی را داشتند و بیلسا نیز دقیقا همان کار ها را تکرار کرد. مخصوصا امثال برونو و گرینوود در طول بازی حرکات خوبی داشتند و مدافعان مقابل خود را از پست خود خارج کردند.

در تصویر زیر می توانیم ببینیم که گرینوود چگونه کوپر را تا وسط زمین جلو می کشد و برونو با دیدن فضای خالی به آن ناحیه حرکت می کند.

برونو در اکثر صحنه های مانند این حضور داشت و یا بازیکن فرار کننده بود و یا بازیکنی که مدافع حریف را از موقعیت خود خارج و فضا سازی می کند.

در تصویر زیر می توان دید که فرناندز تنها با بازگشت به عقب و آوردن مدافع حریف تا آن ناحیه از زمین برای اسکات فضا ایجاد می کند. اسکات فرصت و فضای حمل توپ را داشت و برونو با کیفیتی که دارد به آسانی می توانست در این موقعیت توپ را به اسکات برساند.

حرکت در عمق برونو برای مدافعان لیدز مشکل ساز شده بود و آن ها تقریبا در تمام دفعات با همین مسئله رو به رو بودند. یکی از بین برونو و گرینوود در فضای بین کنار و وسط زمین ( half space ) حرکت می کرد و این تنها برای جلو آوردن مدافع نبود بلکه هدف دیگر از این کار دور کردن دو مدافع میانی از یکدیگر بود.

این یعنی اگر بازیکن دیگری در حال حمله باشد، یکی از مدافعین میانی به دلیل خروج از موقعیت خود توانایی پوشش مناسب را نخواه داشت. در گل اول نمونه ای از این حرکت را دیدیم و گرینوود با حرکت به منطقه ی مذکور مدافع را از موقعیت خود خارج می کند و فضایی بین او و زوجش ایجاد می کند تا برونو بتواند فرار خود را انجام دهد.

یک ضد حمله ی دیگر از یونایتد دیدیم که به گل سوم برونو منجر شد که باز هم گرینوود به عقب باز می گردد و برونو پشت دفاع فرار می کند.

هواداران شیاطین سرخ باید انتظار دیدن چنین حرکتی را به دفعات طی فصل پیش رو داشته باشند، مخصوصا با بازگشت کاوانی به عنوان مهاجم نوک تخصصی. این می تواند در برابر تیم ها بزرگ که مدافعین نیز یارگیری نفر به نفر را انجام می دهند نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

پیشرفت پرسینگ یونایتد قبل از آزمون اصلی

منچستر فصل گذشته شرایط متفاوتی را از لحاظ پرس داشت و بازی هایی بود که آن ها مقابل حریفان بزرگ بسیار خوب کار می کردند و مانند بازی خارج از خانه با سیتی اجازه ی بازی سازی حریف از خط دفاعی را نمی دادند، در برخی از بازی ها نیز استفاده از این شیوه نتایج فاجعه باری داشت که می توان به بازی خانگی با لیورپول اشاره کرد.

در بازی با لیدز آن ها پیشرفتی جزیی در پرسینگ خود داشتند و توانستند تعادل را برقرار کنند و همچنین آغاز کننده های خوبی برای پیاده کردن پرسینگ خود داشتند.

در تصویر زیر روند کلی پرس کردن آن ها را می بینیم که بازیکن کناری مدافع کناری حریف را پرس می کند و برونو نزدیک هافبک دفاعی می شود و گرینوود نیز در فاصله ای مساوی از دو مدافع سعی در بستن فضای آن ها دارد. بازیکن سمت مقابل زمین نیز به وسط متمایل می شود تا تراکم نفرات را بالا ببرد. یونایتد با این روش می توانست مانع پاس کاری کوتاه بازیکنان لیدز شود.

اما در یکی از لحظات پرس از بالای یونایتد دیدیم که برونو از موقعیت خود خارج شد و سعی در پرس مدافع میانی لیدز داشت در حالی که گرینوود در آن ناحیه حضور داشت و این حرکت ضرورتی نداشت و باید این نکته را ذکر کرد که با این کار هافبک دفاعی لیدز آزاد شد و در اختیار داشتن توپ توسط هافبک های لیدز خطر بسیار بزرگتری برای یونایتد نسبت به مدافعین میانی خواهد داشت.

در این صحنه برونو با خروج از موقعیت خود و پرس مدافع میانی کوچ ( دایره سفید ) را آزاد می کند و حالا باید دنیل جیمز به سمت مرکز زمین بدود تا نزدیک کوچ شود. یک پاس ساده از مدافع میانی به کوچ می توانست گزینه های لیدز برای حرکت به سمت دروازه ی یونایتد را افزایش دهد اما یونایتد خوش شانس بود که مدافع این متوجه این فرصت نشد.

با وجود تکرار مورد مذکور در چند صحنه، پرس یونایتد در حالت کلی خوب بود و آن ها از خط کناره ی زمین نیز استفاده کردند و راه ها را روی لیدز بستند.

در تصویر زیر بازیکنان منچستر نفر به نفر با بازیکنان لیدز در کنار زمین حرکت می کنند و زمانی که بمفورد صاحب توپ می شود گزینه های پاس دادن را یارگیری شده می بیند و فرد نیز در آن جا حاضر است تا توپ را پس بگیرد. این یعنی یونایتد فرصت این را دارد که بلافاصله یک ضد حمله را پایه گذاری کند و با وجود پوگبا در وسط زمین در این صحنه آن ها می توانند از این ناحیه حمله را آغاز کنند.

یونایتد قطعا به یک هافبک دفاعی نیاز دارد

شرایط در بازی اول برای یونایتد به خوبی پیش رفت اما ترکیب یونایتد همچنان یک خلاء دارد و هیچ یک از بین فرد و مک تامینی نمی توانند به تنهایی در این پست ایفای نقش کنند. آن ها به عنوان زوج خوب کار می کنند اما حتی در این حالت نیز با درگیری بیش از حد در نبرد های تک به تک فضای خالی زیادی در مرکز زمین ایجاد می کنند.

تصویر زیر موقعیت ایده آل آن ها زمانی است که حریف توپ را در اختیار دارد.

اما تمام بازی این شرایط برقرار نبود. در تصویر زیر می بینیم که فرد برای حمله به سمت جلو حرکت کرده است اما لیدز توپ را پس می گیرد. در جا به جایی از حمله به دفاع مک تامینی موقعیت خود را ترک می کند و رودریگو را در کنار زمین پرس کند و فضای بسیار زیادی برای کلیچ در جلوی دفاع ایجاد می شود تا توپ را دریافت کند.

او توپ را می گیرد و فرصت حرکت به سمت خط دفاع را دارد. هیچ تیمی که به دنبال قهرمانی است اینگونه مدافعین میانی را در معرض خطر قرار نمی دهد و هافبک دفاعی همواره باید در موقعیت مناسب باشد تا از آن ها حفاظت کند.

مثال دیگری از عدم تعامل کافی میان و فقدان آگاهی مکانی فرد و اسکات در تصویر زیر مشهود است. با توجه به جا ماندن شاو، مگوایر به سمت کناره متمایل می شود تا دفاع را انجام دهد و اسکات تصمیم درستی می گیرد و سعی می کند جای خالی مگوایر را پر کند.

در مقابل، فرد در همان سمتی که مک تامینی حرکت می کند پیش می رود در حالی که باید به سمت مرکز حرکت کند تا بازیکن لیدز که در خط نزدیک شدن به آن منطقه است و بازیکن پشت سر او را مهار کند. این حرکت نیز در نهایت منجر به گل نشد، اما در بازی های دیگر و در مقابل تیم های بزرگ، ممکن است بهای سنگینی داشته باشد.

مثال دیگری از درگیری همزمان آن ها با بازیکن صاحب توپ و رها کردن کلیچ در مقابل خط دفاعی در تصویر زیر قابل مشاهده است.

اگرچه بسیاری از اشتباهات بالا باعث گل خوردن یونایتد نشد، تنها گل لیدز در نتیجه ی فاصله ی نامناسب بین فرد و اسکات و خالی گذاشتن فضای بین مرکز و کنار زمین ( half space ) برای شوت زنی بازیکنان حریف به ثمر رسید.

هر دوی آن ها به سمت مخالف حرکت کردن تا روی یک اوت دستی به جیمز و بیساکا کمک کنند که در حالت ایده آل تنها یکی از آن ها باید این کار را انجام می داد. می توان دید که هر دوی آن ها سعی دارند فضای خالی ایجاد شده را پوشش دهند اما موقعیت ابتدایی آن ها فرصت به موقع رسیدن را از آن ها گرفته است.

می توان گفت که مگوایر می توانست جای گیری بهتری داشته باشد یا شوت را دفع کند یا لوک شاو بدون دنبال کردن رافینیا در موقعیت خود بماند اما تمام این صحبت ها اگر یکی از بین فرد و اسکات و مخصوصا فرد در این صحنه موقعیت خود را حفظ می کرد، مطرح نمی شد.

اما حرکات مثبتی از جانب آن ها نیز وجود داشت که یکی از آن ها در پرس شرکت می کند و دیگری عقب می ماند. در تصویر زیر فرد جای گیری بسیار بهتری دارد و حالا لیدز نمی تواند به آن فضا دسترسی داشته باشد و خط دفاع را هدف قرار دهد و حضور فرد می تواند به معنای از دست رفتن توپ برای لیدز باشد.

نتیجه گیری

در حالت کلی، شیاطین سرخ نمایش هجومی هیجان انگیزی داشتند و مخصوصا در نیمه ی دوم به خوبی به گل تساوی آیلینگ واکنش نشان دادند با زدن ۵ گل فصل را به خوبی آغاز کردند.
با این حال این بازی در مقاطی به نفع یونایتد پیش رفت و تست های سخت تری پیش روست. هواداران منچستر باید هیجان زده باشند چرا که راشفورد، کاوانی، واران و سانچو هنوز به ترکیب اصلی تیم اضافه نشده اند.

این شرایط فصل گذشته به دفعات برای لیدز پیش آمد که در برخی بازی ها بسیار خوب و در برخی دیگر افتضاح بودند. شاگردان بیلسا به دنبال جبران شکست هفته ی اول مقابل اورتون خواهند بود.

منبع: Total Football Analysis

برچسب مطلب و اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email

درباره نویسنده مطلب

نظردهی: شرکت در نظردهی طرفداران

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
3 Comments
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
َalik2
َalik2
1 ماه قبل

ویدیو فارسی هم اگه ساخته بشه عالی میشه

سورنا شهرکی
پاسخ به  َalik2
1 ماه قبل

تو برنامه هامون هست و چند باری هم ساخته شده. ♥

MUN
MUN
1 ماه قبل

عالی بود به هافبک دفاعی مثل نوس یا فیلیپس واقعا نیاز داریم

مطالب مرتبط

3
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x