آنالیز: آمار عجیب آنتونی مارسیال در فصل ۲۰۲۰/۲۱، مهاجم فرانسوی هنوز موفق به ثبت شوت در چهارچوب نشده است


آنتونی مارسیال آخر هفته برابر اورتون به ترکیب ابتدایی منچستریونایتد بازگشت و بلافاصله اهمیت بالای خود را در سیستم اوله گونار سولشر نشان داد.

یونایتد فنز –این بازیکن فرانسوی سه مسابقه قبلی لیگ برتر را به دلیل محرومیتی که برای دریافت کارت قرمز در جریان شکست ۶_۱ مقابل تاتنهام در ماه گذشته دریافت کرد از دست داده بود.

در زمان محرومیت مارسیال، شیاطین سرخ در یک سوم دفاعی حریف فاقد رهبر بودند و این موضوع در دیدار مقابل چلسی و خصوصاً پیروزی آرسنال در اولدترافورد نیز مشهود بود.

با این حال منچستریونایتد مقابل اورتون کارلو آنچلوتی، در هدایت توپ به خط حمله بسیار روانتر عمل کرد، با این تفاوت که حضور مارسیال و بازی نگهدارنده او کمک شایانی برای تیم اوله گونار سولشر بود.

مارسیال با بازگشت خود به لیگ برتر بازی تاثیر گذار و جنب و جوشی زیادی به خط حمله اضافه می‌کند، اما او در ثبت بعضی آمار مهم تر در این فصل ناکام بوده و آن هم عدم گلزنی یا به طور دقیق تر، عدم ثبت شوت به سمت چهارچوب می‌باشد.

به این آمار قابل توجه دقت کنید، از ۳۹۰ بازیکن نیمکت نشینی که در این فصل حداقل یک دقیقه در لیگ برتر بازی کرده اند، ۲۱۸ نفر از آنها حداقل یک شوت به سمت چهارچوب زده اند اما مارسیال همچنان در تحقق این امر ناتوان بوده است!

به عنوان مثال، کارلوس وینیسیوس خرید تابستانی تاتنهام فقط ۱۲ دقیقه برای این تیم بازی کرده و یک شوت به سمت چهارچوب زده است، در حالی که ادینسون کاوانی هم تیمی مارسیال در یونایتد، به همین ترتیب یک شوت به سمت دروازه روانه کرده است که همان هم به گل تبدیل شد. حتی نمانیا ماتیچ نیز دو بار دروازه بان حریف را آزمایش کرده است.

کاوانی به جای مارسیال در گودیسون پارک وارد زمین شد و در ۱۳ دقیقه حضورش کاری را انجام داد که مهاجم فرانسوی در ۲۸۹ دقیقه موفق به انجام آن نشده بود: ثبت یک شوت به سمت دروازه حریف و یک گل.

بنابراین، باید پرسید دقیقاً مشکل مارسیال چیست؟ و آیا سولشر باید نگران این موضوع باشد؟ البته باید قبل از هر چیز یادآوری شود که مارسیال در این فصل فقط چهار بازی انجام داده است که در یکی از آنها (اخراج مقابل تاتنهام) فقط ۲۸ دقیقه در زمین بازی حضور داشت.

در همین حال، او در اروپا اما پرکار بوده است، در لیگ قهرمانان برابر لایپزیک و باشاکشهیر دو بار موفق به گلزنی شده و دو پاس گل نیز داده است، اما این برای مارسیال کافی نیست او فصل گذشته خود را به عنوان شماره ۹ مطلق منچستریونایتد معرفی کرد و فقط در ۹ بازی پس از تعطیلی فوتبال، روی ۱۰ گل تاثیر مستقیم داشت (۶ گل و ۴ پاس گل).

پس از انتقال روملو لوکاکو به اینترمیلان در تابستان گذشته، سوال های زیادی در مورد اینکه اوله از چه کسی برای پر کردن جای خالی مهاجم بلژیک استفاده خواهد کرد، وجود داشت. مارسیال نقش مهاجم مرکزی را بر عهده داشت و در این پست دوباره شکوفا شد. او در فصل گذشته ۲۳ گل در تمام رقابت ها به ثمر رساند، که بهترین بازگشت او بود.

با این حال، اوضاع برای مارسیال در فصل جاری کمی تغییر کرده است، او تنها مهاجم لیگ برتر در این فصل است (در بین تمام مهاجمان با ۹۰ دقیقه بازی) که نه تنها نتوانسه هیچ شوتی در چهارچوب ثبت کند، بلکه موفق نشده حتی یک موقعیت برای هم تیمی های خود ایجاد کند.

اما، آیا این مهاجم دیگر روی فرم نیست؟ یا اینکه آمار ضعیف او در لیگ نتیجه تغییر در پستی است که در آن بازی می‌کند؟ خب، مطمئناً اینگونه نیست که مارسیال نتواند در مناطق خطرناک جایگیری کند. در حقیقت، او در این فصل در هر ۹۰ دقیقه (۷.۴۷) لمس توپ در مقایسه با فصل ۲۰۱۹/۲۰ (۶.۲۴) در محوطه جریمه حریف داشته است.

تصویر زیر نیز بازیکنی را نشان می دهد که به دنبال بازی در راس خط حمله است. با نگاهی به نقشه حرکات مارسیال در فصل ۲۰۱۹/۲۰، می توانیم ببینیم که مهاجم فرانسوی در حال انجام حرکات تهاجمی بیشتری است و وقتی توپ را در دست دارد، در مقایسه با فعالیت در کناره ها، خواهان نفوذ از وسط میدان است.

جالب اینجاست که او اکنون پاس های کمتری از جانب مارکوس رشفورد دریافت می کند و متعاقباً در حال دریافت توپ های بیشتری از مرکز خط میانی، به ویژه از برونو فرناندز است. به نظر می رسد که مارسیال بیش از اینکه صرفاً یک مهاجم هدف باشد، برای دریافت توپ و عملکرد خود به عنوان یک تسهیل کننده بازی، در موقعیت عمیق تری در خط حمله جایگیری می‌کند.

اما البته که این پاس های عمقی دریافتی از خط هافبک باعث شده مارسیال حضور بیشتری در محوطه جریمه حریف داشته باشد‌.

بنابراین، ممکن است مسئله لزوماً این نباشد که مارسیال به مناطق خطرناک وارد نمی شود و خود را در موقعیت های گلزنی قرار نمی دهد، بلکه مسئله کاری است که در آن مناطق انجام می دهد.

تصویر زیر فعالیت مارسیال را در محوطه جریمه حریفان نشان می دهد، همانطور که مشخص است اولین درخواست توپ او لزوماً برای زدن شوت به سمت دروازه نیست، بلکه در عوض به دنبال فراهم کردن یک موقعیت گلزنی بهتر برای خودش است یا سعی می کند هم تیمی هایش را در موقعیت گلزنی قرار دهد. با توجه به تصویر آمار او ۱۰ پاس، ۲ دریبل و ۲ شوت خارج از چهارچوب است.

مطمئناً مارسیال در مقابل اورتون بدون اینکه تهدید اصلی گلزنی باشد، چهره خط حمله تیمش را دگرگون کرده بود. بنابراین، آیا اکنون می توانیم ببینیم که بازیکنی که به عنوان یک شماره ۹ سنتی در فصل گذشته بسیار درخشان بود، به سمت نقشی بازیکنی مانند روبرتو فیرمینو حرکت می کند؟ یا او نشان خواهد داد که عدم شوت هایش به سمت دروازه یک آمار عجیب بوده و به زودی دوباره روند گلزنی خود را آغاز می کند؟

منبع: Squawka

۰

درباره ی سینا گیتی احمدی

United Till I Die

مطلب پیشنهادی

پوگبا: اوله همانند مورینیو، بازیکنان را کنار نمی‌گذارد؛ نمی‌دانم چرا رابطه‌ام با خوزه خراب شد

پل پوگبا در مصاحبه ای مفصل در خصوص تفاوت های آقای خاص و سولشر توضیح …

یک دیدگاه

 1. بنظر من اگر قرار باشه منچستر به صورت شناور بازی بکنه
  باید دور مارسیال رو خط بکشه
  ما میتونیم از رشفورد به عنوان مهاجم نوک شناور استفاده کنه
  وینگر چپ و راست گریلیش و سانچو قرار بده
  اگر نمیخوام با مهاجم نوک کلاسیک کار بکنیم باید با تیم هجومی شناور استفاده کنیم
  در بخش هافبک فرناندز و فن‌ده‌بیک رو داریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 8 =