یونایتد فنز

بروزترین مرجع خبری منچستریونایتد در ایران

آناليز اختصاصي: بررسي عملکرد آنتوني؛ چرا وينگر آژاکس انتخاب اول و آخر اريک تن هاخ است؟

منچستريونايتد در حال مذاکره براي جذب آنتوني از آژاکس با مبلغي حدود 80 ميليون پوند است، اما چرا اريک تن هاخ تا اين اندازه برای جذب اين وينگر 22 ساله اصرار دارد.

یونایتد فنز – جولاي 2020 بود که اريک تن هاخ، سرمربي وقت آژاکس، درمورد آنتوني که با 20 ميليون پوند از سائوپائولو به آمستردام آمده بود گفت:

ما اميدواريم که او ستاره بعدي آژاکس باشد.

ما در آژاکس هميشه براي موفقيت و پيروزي تلاش مي کنيم، بنابراين من انتظار دارم که او تمام توان خود را براي رسيدن به آن سطح از انتظارات به کار گيرد، در آينده خواهيم ديد چه مي شود.

تن هاخ حق داشت که از آنتوني انتظار اتفاقات بزرگي داشته باشد، اين مهاجم برزيلي تنها 19 سال داشت که به آمستردام آمد و به سرعت خود را به عنوان يکي از بازيکنان کليدي آژاکس معرفي کرد، اما حتي او نمي توانست پيش بيني کند که ممکن است تن هاخ روزي او را با خود به منچستريونايتد ببرد.

آنتوني که اکنون 22 ساله است، در 82 بازي براي آژاکس، 25 گل به ثمر رسانده و در اين روند به تيم ملي برزيل راه پيدا کرده است. يونايتد حاضر است مبلغي در حدود 80 ميليون پوند براي او بپردازد، اما آيا او واقعا ارزش چنين مبلغي را دارد؟

تيم ويکري، کارشناس فوتبال آمريکاي جنوبي به اسکاي اسپورت نيوز مي گويد:

به محض اينکه تن هاخ به الدترافورد رفت، فکر کردم که او آنتوني را با خود خواهد برد، زيرا مرد هلندي در پيشرفت اين بازيکن تاثير انکار ناپذيري داشته است.

به گفته ويکري، زماني که دو سال پيش به آژاکس آمد، آنتوني با استعداد اما بسيار خام بود، ديدگاهي که مربيان تيم زير 23 ساله هاي برزيل در آن زمان درمورد آنتوني داشتند.

آمار آنتونی در لیگ هلند از شروع فصل 2020/21

ويکري افزود:

او براي برزيل در سطح زير 23 سال بازي کرد، که در اينجا بسيار مهم است تا جواز حضور در المپيک را کسب کنيد.
آنها يک بازي بسيار حياتي در پيش داشتند، آخرين بازي درست قبل از همه گيري کوويد در آغاز سال 2020. آنها بايد آرژانتين را شکست مي دادند.

آنتوني در طول مسابقات انتخاب اول مربي بود و براي اولين بار او را کنار گذاشتند. چرا؟ چون او يک وينگر چپ پا بود که در سمت راست بازي مي کرد و هر بار سرعت بازي تيم را کم مي کرد.

او توپ را برمي‌داشت و روي پاي قوي‌ترش مي‌برد و شتاب حملات را از بين مي‌برد. شما در اين لحظه با خودتان مي گفتيد که او بسيار خام است.

اما تن هاخ او را به تيمش آورد و به يک وينگر ريز نقش و سريع تبديلش کرد که مي تواند در هر دو جناح بازي کند، تصميم گيري او بسيار بهبود يافته است و همچنين مي تواند به عقب برگردد و کمي از فشار دفاعي مدافعان کم کند.

بنابراين، به محض اينکه تن هاخ به منچستريونايتد رفت، با خودم فکر کردم آنتوني انتخاب اول اوست.

 

آمار گل ها و شوت به سمت چهارچوب آنتونی در دو فصل اخیر لیگ قهرمانان اروپا

آنتوني به زودي از تيم زير 23 سال برزيل به تيم بزرگسالان رفت و در 9 بازي زير نظر تيته دو گل به ثمر رساند که او را بازيکني با ويژگي هاي فني مشابه با نيمار توصيف مي کنند، اما آمار او براي آژاکس شما را شگفت زده نمي کند.

تعداد گل هاي اين وينگر در هيچ يک از دو فصل حضورش در ليگ هلند دو رقمي نبوده است. او در آمار شوت به سمت دروازه و خلق موقعيت در اين بازه زماني حتي جزو 10 نفر برتر هم قرار نمي گيرد.

با اين حال تن هاخ هنوز براي اعتماد به اين مهاجم 22 ساله دلايل کافي داشت، پيشرفت او به وضوح در مرحله گروهي ليگ قهرمانان اروپا مشهود بود.

آنتوني نقش مهمي در صعود آژاکس به مرحله حذفي براي دومين بار در 16 فصل گذشته داشت، دو بار در مرحله گروهي بروسيا دورتموند را عذاب داد و در مجموع در هفت بازي 2 گل به ثمر رساند و 4 پاس گل داد.

تن هاخ هميشه به پتانسيل بازيکنان جوان خود اعتقاد داشت اما آنتوني او را نيز تحت فشار قرار داده است.

در ماه مارس، پس از اينکه آنتوني به آژاکس کمک کرد تا در نيمه نهايي جام حذفي هلند با نتيجه 2-0 مقابل آلکمار پيروز شوند، مرد هلندي از عملکرد او انتقاد کرد و به او هشدار داد که در آينده تا اين اندازه نمايشي بازي نکند.

تن هاخ گفت:

او بايد روي فوتبال تمرکز کند. او براي حريف يک تهديد تمام عيار بود، اما بايد از آن استفاده کند و نگران رد کردن توپ از بين پاهاي حريف نباشد!
او بايد موثرتر بازي کند، زيرا امروز فرصت هاي زيادي براي ارسال آخرين پاس داشت.

واضح بود که او بسيار خطرناک است و از طرفي از سرعت، فشار بالا و دريبل‌هايش لذت مي‌بردم، اما او مي‌توانست از بازي‌اش بهره بيشتري ببرد.

مناطقی که آنتونی بیشترین حضور و لمس توپ را داشته است

بازيکنان ديگر ممکن است احساس کند که اين اظهارات پس از پيروزي 2-0 بسيار تند و خشن هستند، اما آنتوني آشکارا ارزش صحبت هاي تن هاخ را مي داند.

مهاجم برزيلي به روزنامه هلندي De Telegraaf گفته بود:

هر بازيکني که تحت هدايت اريک باشد، با تمريناتش به فوتباليست بهتري تبديل مي شود. از زماني که به اينجا آمدم، او به من اعتماد به نفس زيادي داده و به کاري که مي توانم انجام دهم ايمان دارد. از اين بابت ممنونم. من براي او احترام زيادي قائل هستم.

تن هاخ مطمئن خواهد بود که اگر آنتوني به الدترافورد برود، به پيشرفت خود ادامه خواهد داد، اما يونايتد بايد مبلغ زيادي را بپردازد تا اين اتفاق بيفتد.

شياطين سرخ با پرداخت 56.7 ميليون پوند براي هم تيمي سابق آنتوني در آژاکس، ليساندرو مارتينز، که دو سال از او بزرگتر است، به طور موجهي مي تواند انتظار پرداخت حتي بيشتر از اينها را براي بازيکني که تا سال 2027 قرارداد دارد، داشته باشد.

ويکري در اين مورد مي گويد:

مشکلي آنها پول است. معيار اين است که آنها قبلاً سراغ آژاکس رفته اند و ليساندرو مارتينز را به خدمت گرفته اند و پول زيادي براي او پرداخت کرده اند.

حالا، آنتوني بازيکن جوان‌تري است، بازيکني پر زرق و برق‌تر، بنابراين شما به سختي مي‌توانيد دوباره به سراغ آژاکس برويد و بگوييد، ما ليساندرو مارتينز را با 60 ميليون پوند خريديم، آيا مي‌توانيم آنتوني را با قيمت کمتري داشته باشيم؟

اين اتفاق نمي افتد. بنابراين، اگر يونايتد او را می خواهد، بايد پول زيادي خرج کند.

مارتينز تنها بازيکن کليدي اي نيست که در تابستان امسال توسط آژاکس فروخته شده است. آنها همچنين به سباستين هالر اجازه دادند که با 28 ميليون پوند به بروسيا دورتموند بپيوندد، در حالي که رايان گراونبرخ قبل از آن با 17 ميليون پوند به بايرن مونيخ نقل مکان کرده بود.

با فروش پر شوورز به تورينو با 8 ميليون پوند و نيکلاس تاگليافيکو به ليون با 3.8 ميليون پوند، آژاکس جمعا بيش از 100 ميليون پوند دريافت کرده است، رقمي که تضمين مي کند براي آنها نياز مالي مطرح نيست.

آنتوني مي تواند در هر دو جناح بازي کند. همه کاره بودن او در خط حمله بدون شک بر جذابيتش براي تن هاخ و يونايتد مي افزايد. اما او در سمت راست راحت‌تر است، جايي که تمايل دارد به تو بزند و از پاي چپ قوي‌تر خود استفاده کند.

بيشتر شوت هاي آنتوني معمولا از آن طرف به سمت دروازه حريف زده شده و او عادت دارد از آنجا هم موقعيت ايجاد کند و سانترهاي مورب خود را به داخل محوطه بفرستد.

يونايتد در حال حاضر بازيکنان خوبي در پست‌هاي کناري دارد اما مارکوس رشفورد ترجيح مي‌دهد در سمت چپ نقش آفريني کند، در حالي که جيدون سانچو، که در هر سه بازي خود در اين فصل در ليگ برتر در سمت راست ظاهر شده است، در آن سمت بازيکن ماهر است، همين امر در مورد آنتوني الانگاي جوان نيز صادق است.

با توجه به اينکه رشفورد و آنتوني مارسيال نيز قادر به بازي به عنوان مهاجم مرکزي هستند، اگر تن هاخ واقعاً از ماندن کريستيانو رونالدو نااميد شده باشد، بنابراين فرصتي براي حضور آنتوني در سمت راست خط حمله وجود دارد.

دلايلي وجود دارد که معتقديم او مي تواند از نظر استايل بازي مناسب سبک فعلي تن هاخ در يونايتد باشد. مانند مارتينز، هم تيمي سابقش در آمستردام، آنتوني از قبل درک کاملي از رويکرد تاکتيکي و سيستم ترجيحي مرد هلندي دارد.

او ويژگي هايي متناسب با هويت بازي مبتني بر ضدحمله منچستريونايتد نيز دارد. با سرعت و تکنيک بالاي خود، تصور آنتوني دشوار نيست که نقشي مشابه نقشي که رشفورد و سانچو در جريان پيروزي مهيج روز دوشنبه مقابل ليورپول ايفا کردند، ايفا کند.

آنتوني هنگام بازي بدون توپ هم حرف هاي زيادي براي گفتن دارد، تن هاخ از بازيکنان هجومي خود پرس از بالا مي خواهد و آنتوني کليد اين سيستم در آژاکس بود. در واقع، در طول مدت حضورش در ليگ هلند تنها پنج بازيکن در يک سوم دفاعي حريف بيشتر از او صاحب توپ شدند.

اين نيز دليل ديگري است که سرمربي سابق او اکنون مصمم است آنتوني جوان را به منچستر ببرد، درست همانطور که دو سال پيش او را از سائوپائولو به آمستردام منتقل کرد.

منبع: Sky Sports

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علیرضا معرفت
علیرضا معرفت
1 ماه قبل

اریک کاملاً میدونه که داره چه کاری میکنه و مطمئن هستم که کاملاً به شرایط واقفه.. قطعاً آنتونی مثل لیساندرو مهره ایی کلیدی خواهد شد

1
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x