دوشنبه , مرداد ۱ ۱۳۹۷
خانه / مقاله و تحلیل / آخرین فرصت های مورینیو برای رفع بزرگترین ضعف یونایتد

آخرین فرصت های مورینیو برای رفع بزرگترین ضعف یونایتد

آخرین فرصت های مورینیو برای رفع بزرگترین ضعف یونایتد

 

یونایتد فنز – منچستر یونایتد با سه پیروزی در سه بازی در صدر جدول لیگ برتر جای گرفته است. شیاطین سرخ ۱۰ گل زده بدون گل خورده. همه چیز گویای شروع خارق العاده ی مورینیو در دومین فصل خود در جایگاه مربیگریست و یونایتد اعتماد بنفس لازم برای کسب عنوان قهرمانی پس از پنج سال را کسب کرده است.

تقریبا میشه گفت یونایتد بهترین روند ممکن رو در پیش گرفته است، ولی هنوز این امید وجود دارد که با بهسازی در دو منطقه ی ضعف بتوان نقص را در تیم ریشه کن کرد. اولی در دفاع چپ و دومی در بال راست.

 

مشکلی لحظه ای

در مورد دفاع چپ، هر دو مهره ی دفاهی کمبود های خود را ایجاد می کنند. دارمیان یک مدافع عالیست و بخوبی از پس مهاجمین و وینگرها برمی آید ولی در مقابل این مرد ایتالیایی تقریبا هیچگونه مشارکتی در حمله هنگام مالکیت توپ ندارد. درعین حال دالی بلیند دفاع قابل اعتمادی نیست و عمدتا بیشتر در حملات سهیم می شود.

ولی این سهم فقط در جایگیریست و عملا نتیجه ای نخواهد داشت، کما این که مرد هلندی پس از حضور مهاجم درخشنده یعنی لوکاکو موارد ناامید کننده ی بسیاری را در هنگام ارسال به داخل محوطه ایجاد کرده است.

ولی خوشبختانه این مشکل با حضور لوک شاو برطرف خواهد شد. او با شروعی ملایم کار خود را در یونایتد آغاز کرده است وپس از گذراندن تابستان در جهت حل مشکلات شخصی با قوایی تازه به کمپین باز میگردد. پس در این مورد خیلی جای نگرانی نیست.

مشکل بال راست

مشکل اصلی منچستر یونایتد در این پست است، جاییکه انتخاب ها بشدت محدود می باشد. هنریک مخیتاریان در فصل گذشته نمایش بسیار خوبی داشت، ولی شواهد حاکی از آن است که او میانه ی میدان موفقتر ظاهر میشود.

حتی خوان ماتا در این پست تاثیر کمتری از او دارد چرا که کمتر خود را متعلق به بال میداند و تقریبا در تمام فرصت ها خود را در فضاها قرار میدهد، هرچند این عامل باعث ارتقا سطح ترکیبی در پاس ها شود ولی عمق نفوذ راست را از تیم سلب می کند.

در مقابل لسترسیتی با حضور ماتا در میدان، پوگبا سطح بیشتری را ملزم به پوشش دادن بود تا موقعیتی را فراهم آورد. البته که مورینیو جانشینی همچون لینگارد در دست دارد ولی ضعف او در سطح توانایی مشهود است.

این چیدمان مسئولیت عظیمی را بردوش والنسیا ایجاد می کند که می بایست وزرنه ی تیم در جناح راست باشد. و زمانی که بر اساس برنامه وی می بایست جهت استراحت تمرکز بیشتری بر دفاع داشته باشد جلوگیری از نفوذ یوناتید در این جناح آسانتر خواهد بود و با یک مدافع این امکان برای تیم مقابل فراهم می شود.

کمبود یونایتد در جناح راست در با توجه به پویای در سمت چپ نمایان می شود (در این فصل با ایجاد چهار موقعیت از سمت راست و دو گل از سمت چپ)

خوزه بصورت چرخشی ار راشفورد و مارسیال به عنوان بال راست استفاده میکند و این دو مستمرا موقعیت و گل برای شیاطین سرخ به ارمغان آورده اند. نفر اول به خوبی ظاهر می شود و وقتی نفر دوم از روی نیمکت به میدان می آید (راشفورد یکبار، مارسیال دوبار) فشاری دو چندان به حریف وارد می کند.

 

راه حل

با توجه به زمان باقی مانده از نقل و انتقالات این امکان وجود ندارد که یونایتد بتواند همچون راشفورد و مارسیال بالی دو موتوره در جناح راست فراهم آورد. نیز با وجود قابلیت هایی که ماتا و مخیتاریان در تیم به نمایش می گذارند نمی توان چنین انتظاری از آنها داشت. یونایتد تنها یک راه دارد.

وینگر آغازگر. این چیزیست که یونایتد نیاز دارد. کسی که در سرتاسر زمین حریف را به دنبال خود بکشاند، همانند راشفورد یا مارسیال پوشش دوتایی ترتیب دهد. یک نفرکه ازپویایی و سرعت برخوردار باشد تا بتواند نفوذ کرده و توپ ها را برای لوکاکو (و دیگران) ارسال کند.

مورینیو وینگری را به عنوان یکی از چهار خرید اصلی خود شناسایی کرده بود، و تنها پستی بود که جیگزینی پیدا نشد. ایوان پریسیچ هدف شایع او بود ولی با ارزیابی اینتر این تمر نتیجهای نداشت. همچنین یوناید امید به بازگردادن گرت بیل به بریتانیا داشت ولی تمایل مرد ولزی به ماندن در اسپانیا بود.

انتخاب های معقولی چون ریاض بودبویز مردود بود حتی اگراقدام می شد، بدین ترتیب یونایتد با چشم اندار ورود مورینیو به فصل دوم روبروست در حالی که نتوانست تمام خریدهای خود راانجام دهد. این مساله علاوه بر اینکه تاثیر ناخوشایندی بر روحیات خواهد داشت میتواند دفعات متعددی یونایتد را از پیروزی بازدارد ولی درحال حاضر پیشرفت مورینیو با وجود نیاز شیاطین سرخ به وینگر قابل تقدیر می باشد.

 

انتخاب ها

چه کسی می تواند در این پست بازی کند؟ یونایتد یک بازیکن پرتحرک وسیعی چون دارکو لازوویچ، بال راست تدافعی صرب ژنو را می تواند زیر نظر داشته باشد، کسی که قابلیت دریبل زنی و تحرک لازم برای تیم را دارد.او در کلاس جهانی نیست ولی با ایجاد ۱۵۳ تحرک در جناح راست طی فصل گذشته (رتبه ششم در پنج لیگ اول اروپا) و ۳۶ تک ب تک از سمت راست (رتبه نهم) به نظر میرسد می تواند ایفای نقش کند.

ولی با توجه به توان مالی، یونایتد می تواند تحرکات سبکسرانه تری علاوه بر ربودن انتقال سنچز به منچستر سیتی از سربگیرد. در حالی که تخیلات ارسن ونگر به این نقطه رسیده است که الکسیس گاهی می تواند به عنوان مهاجم تو زن در سمت چپ مستقر شود در حالیکه اکثر اوقات در خانه در جناح راست توپ میزند.

هرچند الکسیس در فرم درستی قرار ندارد ولی می تواند نیاز یونایتد را پوشش دهد. او از نیمه فضا شروع میکند و شیوه ی خارق العاده ای با دفاع آخر در ارتباط قرار می گیرد: ترکیب او با مائوریسیو ایسلا در شیلی قدرتی چندین برابر ایجاد کرد که منجربه فتح کوپا آمریکا در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ شدند.

الکسیس می تواند در فضاها جایگیری کند ولی ترجیح او بر این است که در حدی بیشتر از ماتا و مخیتاریان بطور وسیع بازی کند. او از نطر ورزشی بازیکن آماده تریست که می تواند به سرعت خود را به خطوط دوم حمله برساند و در ارسال ها به خوبی ظاهر شود. او استعداد کلاس جهانیست که تا جایی که نفس داشته باشد می دود، با مصدومیت ها به خوبی کنار می آید و فیزیک بدنی او مطابق انتظار مورینیوست.

الکسیس مورد بسیار موثری خواهد بود و می تواند خیلی سریع منچستر یونایتد را در خط حمله غیرقابل مهار سازد. شما از پس الکسیس برخواهید آمد؟ یا راشفورد یا مارسیال؟ پس از آن با روملو لوکاکو، هنریک مخیتاریان و پول پوگبا در میانه میدان چه خواهید کرد؟

قراردادی سرنوشت سازکه نقطه اصلی ضعف یونایتد را به نقطه قوت بدل می سازد و تواما ارسن ونگر را تضعیف کرده (دستاوردی برای مورینیو) و پپ گواردیولا را از یک بازیکن کلاس جهانی محروم می دارد (دستاوردی برای یونایتد). این مساله بسیار پر اهمیت خواهد بود.

منبع: Squawka

درباره ی علیرضا حسینیان

علیرضا حسینیان
از سال 1998 بعد از جام جهانی علاقمند به یونایتد شدم و به شدت ضد چلسی، لیورپل و بایرن هستم، منتظر روزی ام که پادشاه رونی در مقام سرمربی به صحنه ی تئاتر رویاها بازگردد.

جعبه "همچنین ببینید"

ویژه: بالابردن بهره وری بودجه مالی با استفاده از راهکاری نوین

با توجه به فضاهایی که کماکان در تیم نیاز به تقویت دارد، مورینیو می بایست …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *